– Odanézz, hogy meghántották az ökröt! – kiált fel egy kamasz a Szent György Napokon a nyárson forgó ökör láttán.
S valóban, már a bordái látszanak az állatnak az addigra már leszelt pecsenyedarabok helyén. Bartha Ernő sütőmester (felvételünk) ott forgolódik körülötte, minden percben akad valami igazítanivalója, irányítgatja a fiát és a vejét, aki a szeleteket utánsüti a roston.
– Mit tud az ökörsütés történetéről? – kérdezzük.
– Hogy mit tudok? A Bornemisszák óta nem sütöttek ökröt Erdélyben. Sokan összetévesztik azzal, hogy ökörlesütés. Akkoriban az volt a lesütés, olyan termék volt az, hogy a saját lábán elment. Felhajtották Budára az ökröt a király udvarába. Akkor nem úgy volt, mint most, hogy a húst szállították. A lábán ment. Itt kapott egy számot, az volt a lesütés (azaz tüzes vassal bélyeget sütöttek az állatra – szerk. megj.). Az őseink úgy csinálták, hogy a hadsereg ment elöl, az ökörcsorda utána. Én 1991-ben kezdtem el az ökörsütést. Nehéz volt előre, senki sem írta le, hogy ez hogy megy, mint jómagam sem írok le semmit. Aztán huszonegy év alatt lassan meglett a tapasztalat. 1991-ben, amikor az elsőt éjjel kettőkor feltettem, itt annyi ember volt, mint csillag az égen... főleg idős emberek... Sírtak, hogy eddig csak olvastak erről. A legelső hatmázsás állat volt, ez itt most 3,5 mázsás. Ma már nem megy úgy, mint legelőször, mert a pénz, a pénz... Hogy hogyan készülünk a sütésre? Négy napja levágták az ökröt, be volt pácolva, és most már tizenhárom órája sütjük egyvégtében, szeleteljük.
– Most már mások is sütnek ökröt Erdélyben?
– Most már a Regátban is nekifogtak jobbra-balra, aztán panaszkodnak, felhívnak telefonon... ez van... A harmadikat Bukarestben sütöttem, nem tudta megmondani senki, hogy mi az, azt mondták, hogy elefántfióka, meg vaddisznó, mindent mondtak, csak azt nem, hogy ökör. Akkor szenzáció volt. Hát, ugye, mészárossággal is foglalkoztam akkor, s 1991-ben belefogtam. A családom aggódott, hogy így, meg úgy, csúfság lesz a vége, de én nekifogtam. Tehát az első Sepsiszentgyörgyön volt, a második Temesváron, a harmadik az akkori államelnöknek, Iliescunak Bukarestben. Hogy milyen lesz a pecsenye, hát azt a hús hordozza... Ezt a mostanit Árkosról hoztuk, három napig pácoltuk, sok zöldség, természetes dolog, só, bors, fokhagyma, babérlapi, minden a pácban összehozva. S hát itt van, meg kell kóstolni...
*
Hát igen a Szent György Napok elképzelhetetlen ökörsütés nélkül. És az is igaz, hogy az ökörsütés szó, nem mindig a fenti jelenetet jelentette. Lássuk, mit ír erről a Székely Oklevéltár:
,,A székelyek, mint szabad és hadköteles nemzet, eredetileg a királynak vagy az államnak adófizetéssel nem tartoztak. E helyett a királyi családban előforduló némely ünnepies alkalomkor (a király koronázása, lakodalma és első fia születésekor) mintegy önkéntes ajándékul, minden telek (később minden 4–6 ökör) után egy-egy ökröt adtak. Az ilyen ökrökre a király vagy a szék nevének kezdőbetűjét szokták volt sütni s innen ezt az ököradót »ökörsütés«-nek nevezték.
Az ököradó legrégibb emlékezetét az esztergomi érsekség 1254. és 1263.-i kiváltságlevele tartotta fenn, mely szerint a székelyektől és oláhoktól szedett ökör-, juh- és más állatadó tizede az érseket illette." (Székely Oklevéltár I., 13., 14.)
A 16. század közepén kezdett a székelyek régi adózása csorbát szenvedni, s az ököradó helyett és mellett rendes pénzadót kezdtek velük fizettetni.
*
A Bornemissza Anna szakácskönyve 1680-ból (Kriterion Könyvkiadó, Bukarest 1983, közzéteszi Dr. Lakó Elemér) egyik fejezetcíme: Az ökörbűl nyolcvanháromféle étket készíthetni. S ha végigolvasod, kiderül, hogy az ökörnek minden porcikájából készítettek étket, kivéve a patáját és a szarvát. Nyárson viszont csak egyetlen ételféle készült. Mégpedig így:
"Vegyed az ökörnek a hátulsó negyedrészét. Sózd bé, vond fel a nyársra. Lassan süssed: huszonnégy óráig, és arra vigyázz, hogy ebédre adhassad. Annak utána metélj vereshagymát aprón, pergeld meg vajban, sózd meg, töltsd a sültre. Úgy viszik a lengyel király asztalára."
*
S végül az emlékezetes jelenet Gárdonyi Géza Egri csillagok című regényéből, amikor a gyalui kastélyban Vicuska lagzijára készülnek:
"A konyha udvarán egy nagy hízott ökör forgott a nyárson, s jóízű illattal árasztotta el a levegőt.
A sütőmester csupán a botja intésével jelezte, hogy hol kell igazítani a tűzön, hogy egyenletes maradjon a melegség...
Egy nyúlánk apród kiabálva magyarázott a többinek:
– Én itt voltam elejétől, de még a göbölyt sem úgy sütik itten, mint máshol...
– Itt ám – folytatta a fiú – egy egész borjút varrtak a göbölybe, a borjúba hízott kan pulykát, a pulykába fogolymadarat tettek...
Fél óra múlva csakugyan nekiállt a sütőmester: kibontotta az ökröt, és kivett belőle egy félig megsült pulykát.
Majoránnaillat áradt a nézők orra alá, s étvágyra gerjesztette a nem éheseket is...
A sütőmester... megállította a nyársat, és végighúzta az acélt az övén lógó láncos késen, lekanyarította nekik az ökörnek a két fülét."