Bizalmat szavazott tegnap a parlament Victor Ponta kormányának, a törvényhozás két háza együttes ülésén 284-en támogatták szavazatukkal az új kabinetet, 92-en ellene voksoltak.
A Cotroceni-palotában, Traian Băsescu államelnök jelenlétében az új kormány tegnap este letette a hivatali esküt. Az RMDSZ nem támogatta a Ponta-kormány beiktatását, Kelemen Hunor szövetségi elnök bejelentette: a szervezet ellenzékben marad. Victor Ponta hangsúlyozta: bízik abban a demokráciában, melyben nem a kormány irányítja a parlamentet, hanem megbecsüli azt az alapvető intézményt, mely a nép akaratát tükrözi.
Béremelést ígérnek
Az utóbbi négy év nyolcadik kormányának miniszterjelöltjeit tegnap a parlamenti szakbizottságokban hallgatták meg, a tárcák várományosai kivétel nélkül kedvező elbírálásban részesültek. Ezt követően a honatyák többsége is bizalmat szavazott a Victor Ponta vezette kormánynak.
A Szociál-liberális Szövetség fő erejét adó Szociáldemokrata Párt elnöke a parlamenti ülésen azt mondta: kormányának legfőbb célkitűzése a törvényesség helyreállítása lesz, az ország hitelezőinek pedig a vállalt kötelezettségek betartását ígérte. Az őszi parlamenti választásokig kormányzó, ám további négy évre választói meghatalmazást kérő szövetség hosszú távú terveiről Ponta úgy nyilatkozott: 2013-ra olyan költségvetés-tervezetet készítenek elő, amely többlépcsős áfával, és a társadalombiztosítási járulékok csökkentésével számol.
Az új kormányfő parlamenti beszédében hangsúlyozta: a kabinet első, mai ülésén javaslatot tesz a nyugdíjasok juttatásaiból törvénytelenül letartott egészségügyi hozzájárulás visszafizetésére. Hozzáfűzte: erről korábban a Nemzetközi Valutaalap küldöttségével is tárgyalt, és kész nyilvánosan is bocsánatot kérni az érintett nyugdíjasoktól.
A mai kormányülés témája lesz továbbá azon pénzösszegek visszaszerzése is, melyeket az előző kabinet szavazott meg a Demokrata Liberális Párt színeiben megválasztott polgármesterek vezette önkormányzatoknak. Victor Ponta a megvalósításra vonatkozó javaslatokat a pénzügyminisztérium szakembereitől várja. A visszatérített összeget az új kabinet a bérek, nyugdíjak kiegészítésére fordítaná. Victor Ponta számos esetben bírálta az Ungureanu-kabinetet, amiért az törvénytelenül költött el 170 millió eurót a kormány tartalékalapjából. Ugyanakkor azt ígérte, hogy a tartalékalapból a jövőben nem politikai kritériumok alapján osztják a pénzt, hanem a jogszabályok előírása szerint, sürgősségi esetekben használják fel azt.
Tegnap este a kormányfő bejelentette: az új miniszterek ma reggel ceremónia nélkül veszik át mandátumukat, majd megtartják az első kormányülést. Victor Ponta jelezte: részt vesz a szenátus mai ülésén is, ahol a választási törvény szerepel napirenden.
Ellenzékben az RMDSZ
A tegnap esti szavazást megelőzően a Demokrata Liberális Párt vezetősége úgy döntött, hogy képviselői részt vesznek ugyan a parlamenti ülésen, de nem támogatják az új kormányt. Emil Boc pártelnök ennek kapcsán úgy fogalmazott: "a kijelölt minisztereknek összeférhetetlenségi problémái vannak".
A Ponta-kormány nem kapta meg az RMDSZ parlamenti frakcióinak támogatását sem. Az új kormányról szóló bizalmi szavazást megelőzően, a parlamenti ülésen elhangzott beszédében Kelemen Hunor hangsúlyozta: gazdasági, szociális téren a Ponta-kormány gyakorlatilag semmilyen változást nem javasol az előző kabinethez képest, és programja országos premier, hiszen az elmúlt 22 év első olyan tervezete, amelyből a Romániában élő nemzeti kisebbségek teljes mértékben hiányoznak, még csak említést sem tesznek azokról. Emlékeztetett: az elmúlt 22 évben az egymást követő román kormányok mindegyike legalább deklaratív módon foglalkozott a nemzeti kisebbségek helyzetével. "Ezzel a kormányprogrammal gyakorlatilag visszatérünk a XX. század legsötétebb évtizedeibe, amikor a nemzeti kisebbségek létét egyszerűen letagadták" – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
Kelemen a szociál-liberális politikusok nacionalista megnyilvánulásának nevezte a MOGYE kapcsán elhangzott nyilatkozatokat is. Kiemelte: az új tanügyi törvény előírásai világos és egyértelmű keretet teremtenek az anyanyelven való oktatáshoz, amely természetes kell legyen mindenki számára.
Leszögezte továbbá: az RMDSZ ellenzékbe vonul, de továbbra is keresi a párbeszéd lehetőségét. A kormány intézkedéseit felülvizsgálja, és amiről úgy gondolja, hogy az ország érdekeit szolgálja, azt támogatja. Hozzátette: a szövetség nem támogatja az új kormányt, de mindent megtesz annak érdekében, hogy megvédje a nemzeti kisebbségek jogait.