A hétfőn késő este kenyérbe lépett új kormány ötven oldalnál alig nagyobb programja több fejezetben foglalkozik a gazdaságpolitikával, a költségvetési és az általános gazdaságpolitikai megközelítéseken túl külön rögzíti a gazdaság, kereskedelem és vállalkozói környezet, a mezőgazdaság és vidékfejlesztés, a regionális fejlesztés és turizmus, valamint a szállítás, vagyis az infrastruktúra fejlesztésének kérdéseit.
Amint az várható volt, a Ponta-kabinet az adók hatékonyabb behajtásától és a veszteséges állami vállalatok átszervezésétől remél költségvetési többletforrásokat. Az állami cégek adósságterhei 2011 végén a nemzeti össztermék 2,6 százalékára rúgtak, ezt szeretnék egy százalék alá csökkenteni. Az adópolitikai változásokról azonban nincs szó, egy bírálatból – a 2010-ben bevezetett áfaemelést tartja káros lépésnek – ennek módosítására számíthatunk. Ugyanakkor a kormányprogram vállalkozóbarát, gazdaságfejlesztő módszerek mellett érvel.
Külön fejezet foglalkozik az uniós alapok felhasználási arányának növelésével, ám az általános szándékokon túl, konkrétan a lakóházak hőszigetelési programját említi. A fejlesztések terén első az energetikai szektor, a kis- és középvállalkozásokat kevesebb ellenőrzéssel (háromévenként egy) és kockázati alapokkal segítenék. Óvatosan fogalmaznak a privatizáció folytatásáról, sőt, a vasúttársaság teherszállító cégének magánosítását felülvizsgálnák, és moratóriumot hirdetnének a palagáz-kitermelésre, amíg a felhasznált technológiáról nem készül el az európai hatástanulmány. A sokat vitatott verespataki bányaprojekt megközelítése enyhén szólva óvatos, újraelemzést ígér annak érdekében, hogy döntései összhangban legyenek a nemzeti érdekekkel, a környezet védelmével és az európai előírásokkal – fogalmaz a kormányprogram.
A mezőgazdaság területén a tagosítás felgyorsítását, az öntözés támogatását, illetve a rendszerek újrahasznosítását, a zöldség- és gyümölcstermesztés fellendítését, a pályázati önrészek támogatását tervezik, valamint a vidékfejlesztés modern koncepciójának kidolgozását ígérik. Ugyanakkor egy sor településfejlesztési projekt kidolgozását és megvalósítását helyezik kilátásba, a vendégforgalom terén pedig szintén a programközpontúság az elsődleges cél (gyógykezelőközpontok, zöld turizmus, turisztikai úthálózat).
A közlekedési fejezetből kitűnik, hogy az új kormány a négyes páneurópai folyosó (Nagylak–Arad–Temesvár–Déva–Nagyszeben–Bukarest–Konstanca) útvonalán megkezdett autópálya-szakaszok befejezésére törekszik, az észak-erdélyi autópálya azonban hiányzik a prioritások közül.