Kezdődő utcanévcsaták

2012. május 9., szerda, Jegyzet

Mi, kisebbségben élő értelmiségiek parázsló, majd fel-felizzó "utcanévharcokban", településnév-háborúskodásban éltük – éljük – életünket.

Harminc-negyven évvel ezelőtti történeteket idézhetnék, amikor településneveink elleni átnevezési merényleteket kellett meghiúsítani, egy Orbaitelek, Zabola, Csángótelep vagy Sepsibesenyő és más esetekben.
Nálunk a csapás iránya honos utca- és köztérneveink megváltoztatásában előbb a magyart felváltó román impérium berendezkedése során köszöntött be az 1920-as évek elején, Erdélyben sok esetben torz nevekre átkeresztelt településekkel találkozhatunk. Ennek a folyamatnak ma sincs vége, példa lehet rá városunk, Sepsiszentgyörgy, ahol egy utcaszakasz Petőfi nevéért évtizedeken át tartó háborút kell vívni. Romá­niában a másik köztér- és utcanévcsata hatalmi parancsra, a helyi túlbuzgósággal megspékelve a kommunista hatalomátvétellel kezdődött. Ná­lunk viszont a szocializmus lealkonyulása után viszonylag gyorsan eltűntek ezek a magyar nyelvszemlélettől és lélektől idegen, gyűlölt nevek.
Magyarországon nem ez történt. Ma is ezrével virítanak a kommunizmus és a szocializmus emlékét idéző közterület- és utcanevek, amelyek a XX. századi diktatúrákat idézik. Nem törvény védi ezeket a neveket, hanem a lakossági, helyi vezetői közöny, hanyagság, "a sok utánajárás", a "tetemes anyagi kiadás" emlegetése a fő akadály, van eset rá, amikor a nosztalgia.
Felvillanyozódva olvasom: egyik országgyűlési képviselő kezdeményezésére törvényben rögzítik, hogy "Magyar­or­szágon egyetlen közterület sem viselheti a huszadik századi diktatúrákra emlékeztető személyek, fogalmak, illetve események neveit." Megjegyzendő, hogy a névváltoztatás jelenleg is lehetséges lenne, de a már említett emberi gyarlóságok ennek útját állják. A KDNP ifjúsági szövetsége (IKSZ) egy közzétett és folyamatosan bővíthető listán például a vörös terror hóhérának, Szamuely Tibornak a nevét kilenc település utcaneve viseli. (A lista a Zsakutca.iksz.net honlapon bővíthető.) Kun Béla ennél is "becsesebb" briganti: 19 eddig listázott utcanév dédelgeti emlékét. Hogy kikről, mikről van szó, csupán mutatóban: Szamuely: "A hatalom a kezünkben van. Aki azt akarja, hogy visszatérjen a régi uralom, azt kíméletlenül fel kell akasztani. Az ilyennek bele kell harapni a torkába. A magyarországi proletariátus győzelme nem került különösebb áldozatokba. Most azonban szükség van arra, hogy vér ömöljön. A vértől nem kell félni. A vér erősíti a szívet, erősíti a proletár öklöt..."
Kun Béla 133 napig tartó uralmának 590 ember (köztük 200 tanító) esett áldozatul.
Bennünket elsősorban nem az zavar tehát, hogy Karancslapuitőn vagy Mátra­derecskén ma is van Lenin utca, hanem az, hogy amikor ezeknek a kövezetére lépünk, képletesen vér buggyan a lábbeli talpa alatt. A kommunizmus hullaszaga még nem terjeng, mert a helybéliek "megszokták" Marx, Engels, Lenin, Kun Béla, Szamuely és harcostársaik nevét. És ha valaki festékes vödröt vesz a kezébe, hogy ezt a gyalázatot lemeszelje, kezdődik az óbégatás: sokba kerül a táblacsere.
Mellékesen: az akták kicserélésével járó illetékeket törlik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-05-09: Pénz, piac, vállalkozás - :

Hírbörze

A közösség javára fordítják
Április folyamán nyolc biciklitartót helyezett el a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) a Merkúr és a Bertis üzletek elé – hetet Sepsiszentgyörgyön és egyet Kovásznán – abból a pénzből, mely a közösségi kártyák révén gyűlt össze – közölte az alapítvány.
2012-05-09: Jegyzet - Kuti János:

Másolni veszélyes (Glossza)

Egyetemista koromban többek között fogaskerék-meghajtást kellett terveznünk. Sok­szor gondoltuk azt, hogy a rengeteg dolgozatot (csak a mi szakunkon 150-en voltunk) úgysem fogja végigtanulmányozni egyetlen tanár és asszisztense sem.