Új hatalom, régi fegyverek

2012. május 9., szerda, Máról holnapra
Farcádi Botond

Sokat nem teketóriázott a tegnap hivatalba lépett kormány és a mögötte álló balliberális többség: amint azt Victor Ponta már korábban, beiktatása előtt is jelezte, első intézkedéseik során azonnal menesztették a demokrata-liberális és az RMDSZ-es prefektusokat. Hogy melyikük hogyan végezte munkáját, az nem érdekes, fő, hogy hozzájuk közel álló, megbízható személyek kerüljenek a kormánymegbízotti tisztségekbe, lehetőleg még az önkormányzati választások előtt.

Amint az várható volt, szóba került az első kormányülésen a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem ügye is, s jóllehet a magyar kar létrehozásáról szóló határozatot nem kellett visszavonni, miután a táblabíróság felfüggesztette azt, Pontáéknak nem maradt más dolguk, mint nyilvánosan síkraszállni az egyetemi autonómiáért. Aggo­dalomra ad okot az is, ahogyan sebtében, erőből átvitték a szenátuson a választási törvény módosítását – a győztes mindent visz elvén alapuló új rendszer pedig jelentősen gyengítheti a magyarság parlamenti képviseletét.
Új seprű jól seper – a közismert mondás a Ponta-kormány első megnyilvánulásai alapján azonban új értelmet is nyer: a szociál-liberális tábor fölöttébb határozottan takarítja el útjából mindazt, ami pozíciói megerősítésében akadályt jelenthet. Ne tévesszen meg senkit a közalkalmazotti bérek helyreállítására tett ígéret, a nyugdíjakból jogtalanul levont egészségbiztosítási járulék részletekben történő visszafizetése – nem valamiféle új gazdaságpolitika jótékony hatásairól van szó, nem is a válság kezelésére találtak ki az eddigiektől eltérő csodaszert. A szociáldemokraták és a liberálisok nagyon jól tudják: a kormányzás során népszerűségük kopik, ha a novemberi választások után is labdába szeretnének rúgni, a rendelkezésükre álló néhány hónap alatt nem hozhatnak olyan döntést, amely elriaszthatja a potenciális szavazókat. Tudják ők is, tapasztaltuk mi is nemegyszer: választások előtt az osztogatásnak van ideje, a megszorítások rendszerint a voksolás után következnek.
A hatalomba való bebetonozást célzó törekvések, egy adag nacionalizmus, populizmus – várhatóan ezek lesznek a kormányoldal legfőbb fegyverei a következő időszakban. Nincs tehát új a nap alatt, a személyek cserélődnek, a módszerek maradnak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-05-09: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Az utolsó tárgyalás következik (Mikó-per)

Kihallgatták tegnap az utolsó tanút is abban a perben, amelyet a Székely Mikó Kollégium volt tanári lakásait megvásárló bérlők feljelentésére indított az egykori visszaszolgáltatási bizottság tagjai ellen az Országos Korrupcióellenes Ügyészség.
2012-05-09: Közélet - Farcádi Botond:

A győztes mindent visz (Módosítják a választási rendszert)

Egyfordulós, egyéni választókerületes többségi választási rendszer bevezetését szavazta meg tegnap a szenátus a Szociál-Liberális Szövetség szorgalmazására. Az új hatalom azt szeretné, ha a győztes mindent visz elvén alapuló rendszert már az őszi választásokon alkalmaznák. Ehhez a képviselőháznak is el kell fogadnia a jogszabályt, a jelek szerint azonban ott is rendelkeznek a szükséges többséggel. Az RMDSZ szerint az új rendszer a romániai magyarság parlamenti képviseletének csökkentéséhez vezethet.