Új adók Magyarországon
Elfogadta a magyar kormány tegnapi ülésén a Széll Kálmán Terv 2.0-ban szereplő új adóintézkedéseket, így a távközlési adót, a pénzügyi tranzakciós adót és az egységes biztosítási adót.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter emlékeztetett: a kormány 2010-ben átmeneti jelleggel vezette be a válságadókat és a bankadót. Éppen ezért a kormány úgy döntött, hogy 2013 elejétől a bankadó fele marad a rendszerben, 2014-től pedig megszűnik. Hozzáfűzte: ha az EU-ban lesz akkor bankadó, a magyar kormány is megfontolja újbóli bevezetését. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: a kormány döntéseinek köszönhetően a következő évtizedekben az államháztartás stabilan és mindig három százalék alatt tartja a hiányt. v Az ellenzék bírálta a kormány intézkedéseit. A kormány a szegény emberekkel fizetteti meg sikertelenségének, gazdaságpolitikai kudarcainak az árát – így értékelte a Széll Kálmán-terv új változatában szereplő három adónem bevezetését az MSZP. A Jobbik úgy látja, Matolcsy bejelentése az adóváltozásokról azt jelenti, hogy "újabb fékeket kap a magyar gazdaság, és a kormány újabb terheket tesz a magyar emberekre". Az LMP szerint nem történik érdemi változás az adórendszerben.
Balog Zoltán az új miniszter
A magyar államfői feladat- és hatásköröket gyakorló Kövér László házelnök – a miniszterelnök javaslatára – tegnap átadta a miniszteri kinevezést Balog Zoltánnak, aki május 14-ei hatállyal az emberi erőforrások minisztere. Az eseményen a Sándor-palotában jelen voltak a jelenleg még Nemzeti Erőforrás Minisztériuma államtitkárai is. A tárcát hétfőtől nevezik át Emberi Erőforrás Minisztériumává, és az eddigi társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkárként dolgozó Balog Zoltán is akkor kezdi meg a miniszteri munkát.
Nem változik az uniós paktum
A költségvetési fegyelmet és az államadósság csökkentését előíró fiskális paktum a jelenlegi formájában lép életbe, és az év végéig a szerződéshez csatlakozott valamennyi tagország átvezeti azt a nemzeti jogrendjébe – véli a német konzervatív uniópártok parlamenti frakciójának igazgatója. Peter Altmaier tegnap Berlinben elmondta: Francois Hollande megválasztott francia államfő sem a szerződés újratárgyalását, hanem kiegészítését szorgalmazza. Szerinte Hollande nem kívánja felrúgni a március elején aláírt kormányközi szerződést, hanem a takarékoskodást a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésével kiegészítő intézkedéseket javasol, ebben pedig van mozgástér egy német–francia megegyezéshez. Altmaier emlékeztetett: Portugália már ratifikálta a szerződést, Írországban pedig május végén népszavazást tartanak róla, ami technikailag is lehetetlenné teszi a 25 uniós tagország által elfogadott dokumentum módosítását.
Ottlik Gézára emlékeztek
10 000 lélek, 100 év, 1 iskola címmel a száz éve született Ottlik Géza íróra emlékeztek a budapesti Rózsavölgyi Szalonban tegnap délután. Az évfordulón bemutatták az író kultikus műve, a Hajnali háztetők ünnepi kiadását is, amely a Magvető Kiadónál jelent meg. Az ünnepi beszélgetésen a többi közt olyan kérdésekre kereste a választ Fenyő D. György, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskolájának magyar tanára, György Péter esztéta és Szegő János, a Magvető Kiadó szerkesztője, hogy mit jelent ma Ottlik Géza életműve, mitől vált kultikus regénnyé az Iskola a határon.