Egyházi és világi méltóságok jelenlétében avatták fel Nagyajtán a helyi unitárius egyházközség és a magyar állam támogatásával felújított Kriza János-emlékszobának helyet biztosító kis épületet.
A méltatások során elhangzott: a népi értékeinket gyűjtő és a következő nemzedékeknek átmentő munkát végző püspök példája arra serkent, hogy mi is tegyünk a magyar jövendő érdekében.
Fekete Levente unitárius lelkész Kriza János értékóvó munkáját emelte ki, s áldást kért mindazok számára, akik az ő szellemét tovább éltetve tesznek kultúránk megőrzése érdekében. Hasonló gondolatokat fogalmazott meg a Háromszék-felsőfehéri egyházkör unitárius esperese, a nagyajtai származású Pap Mária is, aki kifejtette: bármerre sodorjon is az élet, szülőföldünk értékeit magunkkal visszük, annak szellemében élünk és cselekszünk, úgyhogy lélekben Kriza János munkáját folytatjuk mi is.
Magyarország csíkszeredai főkonzulja, dr. Zsigmond Barna Pál örömét fejezte ki, amiért Nagyajta közössége számára fontos elődeinek hagyatéka – utalt első, a Nagyajta írásos említésének 800. évfordulója alkalmával tett látogatására is –, s folyamatosan tesznek azért, hogy az ne vesszen el. Kriza János munkásságát jelentősnek nevezte, mint mondotta, a legjobbkor kezdett az addig szájról szájra terjedő népi irodalmi örökségünk gyűjtéséhez, úgyhogy az nem veszett el végérvényesen a modern kor hajnalán. A község polgármestere, Bihari Edömér köszönetet mondott dr. Zsigmond Barna Pálnak a támogatás megszerzéséért, s biztosította: a felújított hajlékban az elkövetkezendőkben is gondosan fogják Kriza János emlékét, s a felhalmozott értékeket ápolni. Végezetül Fekete Levente tiszteletes Orbán Bélának és csapatának köszönte meg a felújítás során végzett lelkiismeretes munkáját.
A méltatások közt fellépett a Kriza János Általános Iskola diákjainak egy csoportja, akik Barabás Mihály néhai iskolaigazgató útmutatása alapján az udvarlást, illetve a leány-legény kapcsolatot bemutató, valamint kifigurázó ószékely népballada-részleteket és ízes "népsajátosságokat" adtak elő, a Fekete Judit vezette Áfonya citeraegyüttes néhány tagja előadásával tette ünnepélyesebbé az alkalmat.
Az unitárius paplak udvarán a szentegyházai Gábor Áron Líceum igazgatójának, Máthé Istvánnak ajándékát, a Bodó Levente szobrászművész készítette és Buzogány Dénes öntőmester által kivitelezett emlékplakettet dr. Zsigmond Barna Pál és Fekete Levente közösen leplezte le.