Szentgyörgyön járt Bartha Róbert, a háromszéki fogathajtás egyik atyja, az Állami Ménesek és Méntelepek vezérigazgatója, s bármennyire is sok intéznivalója volt, felkereste szerkesztőségünket.
– Igazgató úr, erősen eltűnt, azt hittem, elvitte a hóolvadás.
– Erősen mozgalmas tavaszom volt – mondja –, március végén volt az országos Lipicai Tenyészegyesület évi találkozója Nagyváradon. Fontos megbeszélnivalónk volt, hiszen 2010-től, ahogy megszűnt a Lóhatóság és vele az anyagi támogatás, visszaesett a lótenyésztés. Idén például 320 kancától csak 90 csikót bélyegeztek, és mindössze három mén került be a törzsmének csoportjába, egy-egy az Incitato, a Conversano és a Neapolitano vérvonalból. Itt döntöttünk arról, hogy mivel 2013 májusában lesz tízéves az egyesület, a Farm utca 500. otthont ad egy háromnapos ünnepnek, melynek programjában szerepel – túl az ünnepi gyűlésen – egy ménvizsga, egy fogathajtás (a fiatal lovak kipróbálására).
– S ha már szóba jött a fogathajtás, erről beszéljünk bővebben.
– A magyarországi Fábiánsebestyén adott otthont az idei "ostorbontó" fogathajtóversenynek, amelyen 9 ország 72 fogata (köztük az erdélyiek) jelent meg az egyes, kettes, négyes fogatok, valamint a pónifogatok vetélkedőjén. Romániát a kettes fogatok viadalán a nagykárolyi Rákóczy Gergő, a bethleni Imre Zoltán, a gyergyószentmiklósi Bajkó Tibor, a négyes fogatok vetélkedőjén a nagyváradi Babó Kálmán és az alsószombatfalvi ménes színeiben Bartha Eduárd képviselte. Bajkót az orvosi vizsgán kizárták, s ezután bejelentette visszavonulását, Rákóczy a 8., Imre Zoli a 18. lett a harminc fogat vetélkedőjén, a négyesek 18-as mezőnyében Bartha a 10., Babó a 16. helyet szerezte meg. Jó verseny volt, sokat tanultunk. Itthon várt a Nemzeti Ménesek nemzetközi találkozója, melyet Bukarestben és a Călăraşi megyei Jegalián, a sportlovak ménesének otthonában rendeztek meg tizenkét ország képviselőinek részvételével. Tizenkét lófajtát mutattunk be a nagyon rendbe tett, kipofozott jegaliai ménes otthonában. Külföldi vendégeinket meglepte a látvány.
– Hogyan tovább?
– A határ menti Csefán rendeznek nagyszabású nemzetközi fogathajtóversenyt, mely az országos bajnokságunk első fordulója is lesz, és egyben Románia első hivatalos négyesfogathajtó-viadala. Ezen a versenyen részt vesznek a magyarországi világbajnokok, Lázár Zoltán, Dobrovitz József, Juhász László. A hazai négyes fogatok hajtói a háromszéki Váncsa Jenő, Bodó Zoltán, Bartha Eduárd és a nagyváradi Babó Kálmán.
– Nézzük a fogathajtás további rendezvényeit.
– Július első hetében Bethlen ad otthont a bajnokság II. fordulójának, július 20–22-én Karcfalva a III. fordulónak, majd szeptember végén Marosvásárhelyen kerül sor a bajnokság döntőjére. Más rendezvények: június 15–16-án a Csíki Lóegyesület és a háromszéki Lipicai Lovasklub Alsószombatfalván felállítja a lipicai faj nyolc vérvonalának temetőjét, június 24-én Homoródfürdőn lovasnapot rendeznek, július 7–8-án lesznek a Bodoki Napok, július 27–29-én a Nemzetközi Hucul Fesztivál Rădăuţi-on, augusztus 11–12-én Alsószombatfalván a Lipicai Lovasfesztivál, augusztus 17–19-én a négyes fogatok világbajnokságát rendezik meg Reisenbeckben, augusztus 23–26-án Fábiánsebestyénen a kettes fogatok Európa-bajnokságára kerül sor.
– És mi újság van a Farm utca 500. alatt?
– Elkészült a panzió, és szervezzük a nyári lovastáborokat. Akik nevezni akarnak, hívják a 0744 264 804-es számot, vagy nyissák meg honlapunkat (www.lipicai.ro). A tavaszi vakációban egyébként a Iskola másként akcióban több mint 250 brassói gyerek látogatott el a Farm utca 500.-ra. És még valami, Nagyvárad és Gyergyószentmiklós önkormányzata heti egy órát fizet valamelyik lovas létesítmény bázisáért, hogy az fogadja a gyerekeket lovagolni.
– Nem vitás, követendő példa.
Fogarasi Károly