Maradnak a feltételek
Nincs mód arra, hogy megváltoztassák a 130 milliárd eurós görög mentőcsomaghoz kapcsolódó feltételeket – szögezte le José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke tegnap Brüsszelben. Nem lehet megváltoztatni azokat a kötelezettségvállalásokat, amelyeket Görögország, valamint a tizenhat többi euróövezeti tagállam tett – mondta.
Barroso szerint Görögországnak az EU-ban és az euróövezetben kell maradnia, és nem létezik az uniós mentőprogramnál kevésbé fájdalommentes kiút a helyzetből. A görög lakosságnak az alternatívákat és a várható következményeket illetően a teljes ténybeli tájékozottság birtokában kell majd döntenie az újabb választásokon az ország jövőjéről. Barroso szerint Athénban olyan kormányra van szükség, amely képes újra bizalmat ébreszteni. Az előírt takarékossági intézkedésekhez a majdan felálló új görög kormánynak is tartania kell magát, hiszen nem csupán Görögország, hanem egész Európa szavahihetőségéről van szó.
Szűkítik a mentelmi jogot
Megegyezett a szlovák honatyák büntetőjogi mentességének megszüntetéséről az a parlamenti képviselőkből alakult értékelő csoport, amely a politikai akaratot volt hivatott feltérképezni a parlamenti pártok körében. A megegyezés alapján megszűnne a parlamenti képviselők büntetőjogi mentessége, ám letartóztatásukhoz, illetve vizsgálati fogságba helyezésükhöz továbbra is a parlament jóváhagyására lesz szükség. Az egyeztetés során a honatyák arról is döntöttek, hogy a bírák vonatkozó mentelmi jogát továbbra is megtartják. A tervek szerint az új jogállapotot bevezető módosítás szeptember elsejétől léphetne hatályba.
Német–afgán partnerség
Német–afgán partnerségi megállapodást írt alá Angela Merkel német kancellár és Hamid Karzai afgán elnök tegnap Berlinben. A szerződés azt szabályozza, hogy miként működik majd együtt a két ország a nemzetközi erők 2014 végéig végrehajtandó kivonása után. Merkel a megállapodás aláírását követően hangsúlyozta: "Szívünkön viseljük Afganisztán sorsát." A szovjet csapatok 1989-es afganisztáni kivonulása után keletkezett zűrzavaros helyzetre utalva hozzátette: nem ismétlődhet meg az, hogy valamely külföldi erő távozik, és magára hagyja az országot. Németország évente mintegy 150 millió eurót fordít az afgán biztonsági erő támogatására a NATO parancsoksága alatt álló nemzetközi erők kivonulása után – mondta Merkel.
Romlott a demokrácia helyzete
Szlovákiában romlott a demokrácia helyzete 2012 eddig eltelt időszakában a tavalyi év második fél évéhez képest. Ezt a pozsonyi Közéleti Kérdések Intézetének (IVO) tegnap nyilvánosságra hozott, Barométer nevet viselő jelentése állítja. Eszerint a minőségi romláshoz a jogalkotás folyamatában tapasztalt, valamint az emberi és a kisebbségi jogok terén beállt változások járultak hozzá. Grigorij Meszezsnyikov, az IVO elnöke rámutatott: a kisebbségek jogai terén tapasztalt visszaesés a jelenlegi kormánygarnitúrához köthető. Úgy véli, az új kormány tevékenysége eddig arra mutat, hogy nem rendelkezik koncepcióval a kisebbségek helyzetének javítására. Martin Bútora, az IVO tiszteletbeli elnöke rámutatott: voltak már olyan kormányprogramok, amelyek konkrét előrelépéseket deklaráltak, a gyakorlat viszont eltért ettől.