László Károly kézdivásárhelyi keramikus egyéni tárlata a brassói Reménység Házában nyílt meg.
A kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum szakembere ismertette a közel negyven alkotást felölelő kiállítást, amelynek elsődleges célja bemutatni agyagba zárt hagyatékunkat, az erdélyi és azon belül a székelyföldi fazekasközpontok csempéit.
A kiállításon a VOLT és a VAN különös harmóniában jelenik meg – mondotta Dobolyi Annamária művészettörténész a megnyitón –, a dokumentálás és az archiválás mellett betekintést enged az utóbbi öt évszázad népi kerámiaművészete díszítőelemeinek alakulásába: az emberalakos, az olaszkorsós, virág- és brokátmintás csempéktől a tulipános és rozettás motívumokig, a gótikától, reneszánsztól kezdődően a késő barokk elemekig, egészen a 19. század végi darabokig.
László Károly csempékhez való viszonya nem mindennapi. Ahogy muzeológus barátja, Róth András Lajos egyik kiállításának megnyitóján mondta: úgy teremt értéket, hogy közben értéket ment egy fennmaradt töredékből, rajzból vagy negatívból. A brassói tárlaton a rekonstruált csempék mellett a hun-avar ötvösművészet formakincsét hordozó kerámia dísztárgyak is láthatóak. László Károly kerámiái új megjelenítést adnak a honfoglalás kori övcsatok és tarsolylemezek díszítőmotívumainak. A keramikus mindvégig hű marad az ősi formákhoz, még akkor is, ha teljesen új köntösbe öltözteti őket. E gyűjteményt több erdélyi és magyarországi településen is bemutatták Kovásznától Budapestig, épp itt volt az ideje, hogy Brassóban, a Barcaság egyik legfontosabb fazekasközpontjában is láthassuk – hangzott el a megnyitón, amely baráti beszélgetéssel, dedikálással zárult. A díszcsempékből vásárolhattak is a látogatók.
A kiállítás június 3-ig tekinthető meg munkanapokon 10–15 óráig, vasárnaponként az istentisztelet után. László Károly keramikus honlapja: Amrita.ro.
VETRÓ B. SEBESTYÉN ANDRÁS