Egyértelmű választ várnak
A magyar Országgyűlés Hivatala hétfőig egyértelmű választ vár arra, hogy mit jelent Románia egyet nem értése Nyirő József újratemetésével kapcsolatban: tűrést vagy tiltást. Ha nem engedik be Romániába Nyirő József földi maradványait, a magyar fél olyan megoldást keres, amely nem csorbítja sem a román jogrendet, sem az író tisztelőinek lelki várakozásait – közölte Veress László kabinetfőnök.
Erős kormányzás kell
Románia nem akarja az országban élő magyarokat megfosztani a parlamenti képviselettől – szögezte le Crin Antonescu, a kormányzó Szociál-Liberális Szövetség társelnöke és államfőjelöltje tegnap. Hozzátette: a héten nem hivatalos tárgyalásokat folytattak az RMDSZ képviselőivel az új választási törvényről. A magyarság nagyszámú, fontos, tekintélyes kisebbség, amely bebizonyította, hogy meg tudja találni a politikai önkifejezés módját, az RMDSZ pedig életképes pártnak bizonyult, és – más pártokkal együtt – hozzájárult az ország előmeneteléhez. De nem hozhatunk olyan választási törvényt, amilyet a 18 kisebbségi képviselő, vagy amilyet akár egyetlen kisebbség képviselői óhajtanak, szövetségünk a többségi választási rendszer híve, és "nem hiszem, hogy az Orbán Viktor vezette Magyarország tehetne szemrehányást nekünk ezen a téren, ahol a Fidesznek több mint 60 százaléka van, megváltoztatta az alkotmányt, államosított, azt csinált, amit akart, és szerintem senki sem kérdőjelezte meg az uniós tagállam Magyarország demokratikus berendezkedését".
Inkább arányos képviseletet
A Victor Ponta kormányfő által javasolt kedvezményes parlamenti képviselet helyett inkább az etnikai arányosság elvét kellene beépíteni a választási rendszerbe – véli Toró T. Tibor EMNP-elnök. Ezzel együtt óvatos optimizmussal tekint a javaslatra, amelyben a hatszázalékos küszöb számára nagyvonalú ajánlatnak tűnik: ezzel a kedvezménnyel olyan megyékben is képviselethez juthatna a magyarság, ahol szórványban él. Toró sokkal jobban örülne annak, ha az etnikai arányosság elvét építenék be az új választási törvénybe. Ez azt jelentené, hogy a kisebbségek jelöltjei a számukra elkülönített helyekre versenyeznek az országos parlamenti választásokon.
Nem lett kampánypénz
Az oktatási minisztérium által a kormány tartalékalapjába átutalt összegből egy lej sem jutott a DLP-s érdekeltségű polgármesteri hivatalokhoz – nyilatkozta tegnap Cătălin Baba volt tárcavezető, aki szerint a kormányfő nem mondott igazat, amikor ennek ellenkezőjét állította. "Az oktatási minisztérium 30 millió lejt utalt át a tartalékalapba, melyből 11 milliót költöttek el a felkészítő osztályok számára berendezendő termek bútorzatára. A többi 19 millió lej a büdzsében maradt, tehát a Ponta-kabinet felhasználhatja azt az oktatás érdekében, akár a vizsgákon felügyelő vagy vizsgáztató tanároknak fizetendő összegek növelésére is". Baba cáfolta lemondott utódja, Ioan Mang azon kijelentését is, mely szerint a volt kormány 200 millió lejt utalt át az oktatási tárcától a kormány tartalékalapjába, onnan pedig a DLP-s önkormányzatokhoz.
Szolidaritási adót terveznek
Úgynevezett szolidaritási adó bevezetését tervezi a kormány a magas közalkalmazotti bérekre és nyugdíjakra – jelentette ki Victor Ponta miniszterelnök. Az új adót 2013-tól vezethetik be a tízezer lej körüli jövedelmekre és járandóságokra. Ponta az olajcégekre tervezett különadó bevezetésére is kitért: mint mondotta, nem áll szándékában erőszakosan kivetni ezt az új adónemet, éppen ezért tárgyalásokat kezdeményezett az érintett vállalatokkal, hogy mondjanak le nyereségük egy részéről – a kormány számára ugyanis az olcsóbb üzemanyag az elsődleges cél.
Milik Ottó az alprefektus
Ma délelőtt tíz órakor ünnepélyes keretek között iktatják hivatalába Milik Ottó Kovászna megyei alprefektust, akit a Nemzeti Liberális Párt jelölt a prefektussá előlépett Codrin Munteanu megüresedett tisztségébe.