A meleg időszak megérkeztével a szabad idő eltöltésének egyik leghasznosabb módja lehet a kerékpározás. Háromszék abban a kiváltságos helyzetben van, hogy szabályosan kiépített bicikliúttal, túravonallal rendelkezik.
A Zöld út névre keresztelt kerékpáros túrákra is kiválóan alkalmas útvonalat épp két évvel ezelőtt, 2010 májusában adták át. A Zöld út tizennyolc települést érint. A Sepsiszentgyörgy–Árkos–Sepsikőröspatak–Sepsikálnok–Zalán–Oltszem–Sepsibodok–Étfalva–Gidófalva–Kézdimartonos–Angyalos–Maksa–Réty–Sepsimagyarós–Lisznyó–Bikfalva–Uzon–Sepsiillyefalva vonalon több mint száz útjelző tábla segít a helyes irány megtartásában, 15 turisztikai információs táblát is kihelyeztek, melyek a településeket, valamint a Bodoki és Baróti hegység, illetve a Rétyi Nyír ehető, mérgező és védett gombáit mutatják be.
A Civilek Háromszékért Szövetség kezdeményezésére, vállalkozók, magánszemélyek, önkormányzatok részvételével megszületett Zöld út kihasználása egyelőre messze elmarad az általa felkínált lehetőségektől. Mindenkinek ajánljuk: egyénileg vagy csoportosan, keresse fel a Zöld utat, járja végig bringával. Nem fognak csalódni, a látványosságok, természeti és helyrajzi értékek biztosítják a szórakozást. A természetben való kerékpározás pedig fontos része lehet az egészséges életmódnak, szabadidő-eltöltésnek.
Kovásznán is mozgolódnak
Ha egyelőre még nem is tartanak a Zöld út színvonalán, a biciklizés meghonosításával Kovásznán is próbálkoztak. Tavaly a luzerni egyetemről itt járó fiatalok elképzelése alapján a Clermont Szállótól indulva három terepbicikliutat jelöltek ki. A különböző nehézségű pályákat faoszlopokra szerelt csinos útjelzőkkel látták el. A sikeres munka öröme azonban nem tartott sokáig. Alig egy nap után már kezdtek eltűnni az útjelzők. A vandálok rongálásait kijavítják, ha szükséges, vasoszlopokat szerelnek mindaddig, amíg többé nem tűnnek el – hangzott akkor az ígéret.
A kerékpározást – mint az egészséges életmód, a környezetvédelem, üzemanyag-megtakarítás módját – a város területén is népszerűsíteni kívánják. Ehhez készítették el a svájciak a fürdővárosba vezető bicikliút tervét. A bemutatott tanulmány a városon áthaladó, két kilométeres kerékpárutat javasol. Kiindulópontja a Tourinfo iroda, és érinti a város látnivalóit, érdekességeit. A jelenlegi úthálózatba lehet beépíteni, sárga vonallal határolják el a bringásoknak szánt sávot. Megkülönböztető, figyelemfelhívó jelzések kellenek az útkereszteződésekhez, körforgalmakhoz. Némely szakaszokon a járdákon haladna a kerékpárforgalom, két sávra osztva a járófelületet.
A kivitelezés egyelőre késik, de ismerve a svájciak kitartását bízhatunk benne, hogy ha idén visszatérnek, újból felvetik a kerékpárút ötletét.