Álomból lett valóság, a hobbiból pedig vállalkozás – összegzi dióhéjban a Talapzat Kft. történetét Tankó Mária társtulajdonos, aki több mint tíz éve készít hobbi szinten ólomüvegtárgyakat Tiffany-technikával.
A 34 éves hölgy Magyarországon ismerkedett meg az egyedi, színes tárgyakkal, egy budapesti kis műhely által indított tanfolyam elvégzése után pedig munkát is ajánlottak számára – a gesztus a fiatal tanonc tudását, munkáját is értékelte. Akkor úgy döntött, nem él a képzői által ajánlott lehetőséggel. Hazatért, majd minden pénzét a színes üveg megmunkálásához szükséges felszerelésekbe, alapanyagokba fektette, és fél év alatt beszerezte a legfontosabbakat.
Tudását, tapasztalatát itthon üvegezőműhelyekben mutatta be, az igényes technika és a látványos végeredmény a legtöbb felkeresett vállalkozónak tetszett, de az ára miatt nem igazán aratott sikert. Bár Mária lelkesedése lankadt akkor, a munkáról nem mondott le: évekkel később, a takarítással is foglalkozó cég megalapításához morális támogatást is kapott – mint mondja, számára ez nagyon fontos volt. A közelmúltban a Sepsimagyaróson bejegyzett vállalkozás az idei sepsiszentgyörgyi városnapok expóján mutatkozott be, standján ajtó- és tükörberakások, lámpák, csillárok, gyertyatartók és kisebb tárgyak sorakoztak. "Célunk az volt, hogy megismertessük a háromszékiekkel, milyen dekoratív tárgyak készíthetőek ólomüvegből. Ezek öltöztetik is a lakást, időt állóak, és tapasztalatunk azt mutatja, van érdeklődés, igény irántuk, hiszen az emberek szeretik a szépet, az egyedi dolgokat" – mondta. A termékmustrán több látogató is jelezte, megtanulná a technikát, így lehetőségként az is felmerült: Tiffany ólomüvegező tanfolyamot is szerveznek.
Az eddigi megrendelések csak kis része érkezett helybeliektől – csillárok, régi ajtók berakásainak kivitelezését bízták a Talapzat Kft. fiatal szakemberére. "Egy csillár vagy egy lámpa elkészítése igen időigényes, körülbelül háromhetes munka, hiszen apró darabokból áll össze, csak színes üvegből készülhet az összhatás érdekében, nem lehet olcsóbb üveggel kombinálni" – meséli Mária. Jelenleg egy brassói megrendelővel tárgyalnak, egy családi ház kandallója köré, falba épülő dekorációt, illetve ablakberakást készítenének.
A tárgyak alapanyaga speciális színes, öntött üveg, amit Magyarországról szereznek be, a végtermék pedig a mesterség és művészet ötvözése, a lehetőségek gyakorlatilag végtelenek: a színes üveg nemes fával, de akár kovácsoltvassal is kombinálható.
A fejlesztés a közeljövő tervei között szerepel: egy augusztusi pályázati kiírásra készülve uniós alapok lehívása, a két cégtulajdonos ugyanis műhelyt létesítene, sőt, bemutatótermet is berendeznének. A vállalkozást tudatosan jegyezték be falun, ugyanis vidékfejlesztés címén jobbak a pályázati lehetőségek.
"Sok pénzt kiadunk értéktelen, műanyag tárgyakra, amikre nincs is igazán szükségünk, de megvesszük, mert lehet kapni. Mi egyedi, tartós tárgyakat készítünk, s bízunk abban, hogy erre mindig lesz kereslet" – összegzett Tankó Mária.