A következő tíz-tizenöt évben nem igényelnek komolyabb beruházást azok a megyei gátszakaszok, melyeken tavaly tavasszal indultak konszolidációs munkálatok. Háromszék négy pontján, Erdővidéken és Felső-háromszéken kormánypénzből finanszírozzák az árvízvédelmi beavatkozásokat, a Kászon patakán pedig uniós forrásokból fedezik a költségeket.
A terveknek megfelelően haladnak, a Barót-patakán, ahol a megrongált partokat kövezéssel javították ki, és medertakarítást is végeztek, már befejeződött a munka, a beruházás az erdővidéki várost érintő szakaszra is kiterjed. Patakszabályozás, -helyreállítás szükséges továbbá a Bibarcfalva és Barót közti gáton is, mely nemrég került a vízügyi hatósághoz – sorolja a tennivalókat érdeklődésünkre Kovács Ödön, a megyei vízgazdálkodási hivatal vezetője.
Kővel, betonnal, kőhálóval is erősítik a partokat a Gelence-patakán, ahol legutóbb, 2010-ben két kritikus ponton kellett gyorsan beavatkozni, néhol 8–10 méter mély szakadék keletkezett. Befejezéshez közeli immár a Kovászna-patakán indított beruházás, ahol a felső részen 760 méteren támfalaztak, mederszabályozást pedig közel 400 méteren végeztek.
A munkálat, a Páva patakát érintőhöz hasonlóan, egyéves futamidejű. Utóbbin (mely a szakember szerint kivitelezés szempontjából is a legszebb) támfalazás 1400 méter hosszúságban, patakszabályozás pedig háromezer méteren szükségeltetett. A négy munkálat áfa nélküli értéke meghaladja a 16 millió lejt, s amennyiben elkészülnek, az érintett térségekben nem kell árvízveszélytől tartani – összegzett Kovács Ödön. Hozzáfűzte: 1996–97-től kezdődően egyetlen nagy árvízvédelmi beruházás zajlott Háromszéken, az Olton és a Feketeügyön, de a mellékfolyókra semmit nem költöttek. A Feketeügy esetében a folyó alsó szakaszára összpontosítottak, de Kézdivásárhely környékén további erősítés szükséges – vázolta a szakember. Úgy véli, az említett beruházásokkal együtt térségünk árvízvédelmét tovább erősítik azok a munkálatok is, melyeket sürgősségi szempontokat követve, saját erőforrásokkal indítanak idén megyeszerte több kis patakon, melyekkel két évtizede nem foglalkozott senki.