Mérgezett alma

2012. május 23., szerda, Máról holnapra
Farcádi Botond

Egyelőre nehéz megjósolni, milyen hatással lesz a magyar politikai szervezetek közötti viszonyra a képviselőház által tegnap elfogadott, a többségi választási rendszer bevezetéséről szóló törvény. Még az RMDSZ-en belül is megoszlanak a vélemények arról, hogy milyen mértékben elfogadható ez a módosítás, jelzés értékű, hogy a szövetség honatyái tartózkodtak a parlamenti voksolás során.

Azt változatlanul hangsúlyozzák, hogy nem értenek egyet az alapvetően csak a nagy pártok számára kedvező, a reprezentativitás elvét sértő új szabályozással – de azt is kénytelenek elismerni: a magyarság szempontjából mégiscsak kedvező az a módosítás, hogy egy-egy mandátumot odaítélnek a nemzeti kisebbségeknek azokban a megyékben, ahol arányuk eléri a hét százalékot. Az ötszázalékos bejutási küszöb eltörlése is lényeges elem – a magyar pártok közötti kapcsolatot talán ez a két előírás befolyásolja majd leginkább, és alighanem csökkenti az együttműködés kényszerét, hiszen a magyarság parlamenti képviseletét közvetlen veszély nem fenyegeti. Szabad a verseny tehát, még szórványvidéken is, ahol eddig – nyilatkozatok szintjén legalábbis – mindhárom magyar párt az összefogás szükségességéről beszélt. Változhat a magyar vezetők magatartása, retorikája: az RMDSZ egyik jelentős mozgósítási eszközét veszítheti el, ha nem hivatkozhat az ötszázalékos küszöbhöz szükséges szavazatokra, és a másik két alakulatot sem vádolhatja azzal, hogy veszélybe sodorják a magyarság parlamenti képviseletét.
Kétségtelen azonban, hogy számos csapdát is rejt az új jogszabály. Egyrészt, mert a győztes mindent visz elv nyomán előreláthatólag polarizálódó parlamenti felállásban a következő időszakban igencsak ritkán alakulhatna ki olyan helyzet, hogy a mérleg szerepe jusson a magyar honatyáknak. De hosszú távon még ennél is nagyobb veszély az, ahogyan a három magyar párt együttműködési kedvére hat a rendszer. Ha ugyanis legalább alapvető nemzeti célkitűzéseinkben nem tudnak közös nevezőre jutni, az a magyar választók még nagyobb fokú kiábrándultságához vezethet, és az etnikai alapon szerveződő politikai alakulatok létét sodorhatja veszélybe – akár a Szlovákiából ismert Most–Híd-szerű szervezetek létrejötte révén.
Ne örüljünk tehát túlságosan az új kormány által felkínált ajándéknak: könnyen megeshet, mérgezett almát szánnak nekünk, és ez az engedmény még csak az első, ínycsiklandozó falat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 185
szavazógép
2012-05-23: Közélet - Iochom István:

Udvartéri székelyek és slágerparódiák (Színházi bemutató Kézdivásárhelyen)

A Kézdivásárhelyi Városi Színház idei évadának utolsó bemutatóját tartják ma este 19 órakor a Vigadóban. Az Ud­vartéri székelyek és "slágerparódiák" című dara­bot Kol­csár József színművész, társulatvezető rendezte két, Kézdivásárhelyen született szerző, Fekete Vince és Muszka Sándor szö­vegei alap­ján.
2012-05-23: Közélet - :

Alkotmánybírósághoz fordul a DLP (Megszavazta a képviselőház az új választási rendszert)

Megszavazta tegnap a képviselőház a parlamenti választási törvény módosítását, amelynek alapján már idén ősszel egyéni választókerületes, egyfordulós, többségi rendszerben választanák meg a kétkamarás parlament tagjait. A törvény értelmében minden egyéni választókerületből a legtöbb szavazatot összesítő jelölt jut a törvényhozásba.