Szolidaritási adó elutasítva
A parlament tegnap elutasította a szolidaritási adó bevezetését, ami a nagy vagyonok megadóztatását jelentette volna. A Románia Haladásáért Országos Szövetséghez (UNPR) tartozó független honatyák által beterjesztett jogszabálytervezetre a képviselőházban 106-an voksoltak, 101-en ellene, 20-an pedig tartózkodtak.
A tervezet szerint azok, akiknek a vagyona eléri a 450 ezer eurót, ennek egy százalékát kellett volna befizetniük szolidaritási adó címen, akik olyan ingatlan birtokában vannak, amelynek értéke meghaladja a 300 ezer eurót, vagy rendelkeznek olyan ingósággal, amely több mint 50 ezer eurót ér, ezek értékének 0,5 százalékát kellett volna fizetniük. Victor Ponta a múlt héten bejelentette, kormánya 2013-tól szolidaritási adót vetne ki a kiugróan magas – tíz ezer lej feletti – közalkalmazotti bérekre és nyugdíjakra.
Nem kell a magán-egészségbiztosítás
A romániai lakosok többsége, pontosabban 70 százalékuk nem kötne magán-egészségbiztosítást – mutat rá egy tegnap megjelent tanulmány, amely azt állítja ugyanakkor, hogy a pénzhiány és a bizalmatlanság áll a vonakodás hátterében. A MedLife felkérésére az IMAS által készített tanulmány szerint a megkérdezettek egyharmada azt mondta, ha léteznének sürgősségi magánkórházak, érdekelné őket a magán-egészségbiztosítás. Az eredetileg nemet mondók 18 százaléka pedig meggondolná magát, mihelyt arról értesülne, hogy a magánkórházakban sürgősségi osztályok nyílnának. Az ügy iránt érdeklődők legtöbbje a 18–30 év közötti fiatalok, a nagyvárosok és közepes nagyságú városok lakói, illetve a felsőfokú végzettséggel rendelkezők sorából kerül ki.
Bajban a közszolgálati televízió
Az adóhatóság zárolta a bukaresti közszolgálati televízió (RTV) számláit, mert a közintézmény 308 millió lej nagyságú adósságot halmozott fel. Az RTV bizonyos javait is lefoglalták, hogy behajtsák az adósságot. A köztelevízió a tavalyi évet 160,8 millió lejes veszteséggel zárta, míg a 2010-est 161,9 millióval. A televízió jelenlegi vezetősége azt állítja, az adósság egy részét örökölte az előzőtől, amely a korábban megkötött előnytelen szerződések miatt tovább nőtt. Alexandru Lazescu elnök-vezérigazgató szerint a köztelevízió 2005 óta folyamatosan veszteséggel működik. Az RTV vezetősége úgy értékeli, a számlák zárolása drasztikusan korlátozza az intézmény lehetőségeit, hogy eleget tegyen közfeladatainak, és lefedje a már javában zajló helyhatósági választási kampányt. Figyelmeztetnek, hogy emiatt súlyosan sérülhet a demokratikus folyamat.
Eggyel kevesebb képviselő
A képviselőház tegnap jegyzőkönyvbe vette az öt év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Virgil Pop képviselő mandátumának megszűnését, illetve a Kolozs megyei 8-as számú választókerület képviselői tisztségének felszabadulását. A liberális Virgil Pop az első parlamenti képviselő, akit köztisztviselői státusa gyakorlása közben ítéltek letöltendő börtönbüntetésre. A Korrupció-ellenes Ügyosztály (DNA) szerint 2007 decembere és 2008 februárja között Pop megyei tanácsosként 80 000 euró csúszópénzt kért azért, hogy befolyását felhasználva szerződéseket biztosítson különféle munkálatokra.