A szerbiai választások második fordulóját Nikolić nyerte, a VMSZ mégis kitart a Tadić vezette Demokrata Párt mellett. Számításai nem alaptalanok, hiszen szövetségese mind a tartományi, mind a köztársasági parlamentben jó pozíciókat szerzett. A választásokon egyik párt sem ért el a kormányalakításhoz elegendő többséget a köztársasági parlamentben, így vasárnap éjszaka óta folynak a találgatások az események további kimeneteli lehetőségeiről. Elemzők becslése szerint a kormányalakítás nem lesz gyors folyamat.
Tántoríthatatlan a VMSZ
Egy biztos: a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) a maga öt képviselőjével tartja magát az alig több mint egy hete a Demokrata Párttal (DS) kötött elvi együttműködési megállapodásához: eszerint nem hajlandó az újonnan megválasztott elnök pártjával, a Szerb Haladó Párttal (SNS) szövetségre lépni. Ehelyett kitart régi szövetségese, a DS mellett, még úgy is, hogy az első forduló után történtek visszaélések a demokrata párti szavazatszámlálók részéről. A döntés ugyanakkor nem feltétlenül rossz, hiszen még korántsem biztos, hogy az SNS képes lesz a kormányalakításra, ekkor pedig újra szerep juthat a DS-nek és partnerének, a VMSZ-nek.
A Vajdaságban a DS megszerezte a voksok abszolút többségét, így 120 képviselői helyből 57-be küldheti saját képviselőjét. A VMSZ 8 képviselőt küldhet a tartományi parlamentbe. Borítékolhatónak tűnik a VMSZ és a DS jövőbeli együttműködése – már csak ezért is tart ki a VMSZ országos szinten is a Demokrata Párt mellett. Bojan Pajtić, a DS vajdasági alelnöke nyilatkozata szerint a párt a jövőben is partnerként tekint a Vajdasági Magyar Szövetségre, a Szerbiai Szocialista Pártra (SPS) és a Vajdasági Szociáldemokrata Ligára (LSV). Ugyanakkor a tényleges hatalomra még várni kell: a vajdasági autonómia ugyanis még gyerekcipőben jár. Noha létezik választott parlament és kormány, ezek nagyban függnek a Belgrádból érkező költségvetéstől. Éppen ezért várható, hogy a DS Újvidéken a kivárást választja, és ha már megalakult a köztársasági parlament, utána teszi meg a döntő lépést. Amennyiben a Haladó Pártnak sikerül működőképes koalíciót összehoznia a fővárosban, az újvidéki parlamentben sem szoríthatják majd háttérbe.
Politikai társbérlet vagy nagykoalíció?
A Politika belgrádi napilap – amely írását egy bűvös kockával illusztrálta – úgy vélte, az elnökválasztás második fordulója után váratlanul több mozgástér nyílt a különböző kombinációkra. A lap hét lehetséges kormánykoalíciós változatot vett számításba, ezek között szerepel az is, amely a két elnökválasztási forduló között (legalábbis a nyilvánosság előtt) nem merült fel: az SNS, az DS és az SPS koalíció, mely több mint kétharmados parlamenti többséggel rendelkezne (184 mandátummal a 250 tagú képviselőházban), így bátrabban vághatna bele a nehéz és népszerűtlen reformok végrehajtásába. A Politika a lehetséges változatok között említette a haladópártiak és a demokrata pártiak nagykoalícióját is (140 mandátum a kormányalakításhoz szükséges 126 helyett). Az újság által számba vett hét lehetséges kormánykoalíció közül három a VMSZ kormányzati részvételével is számol.
A Politika megjegyezte: most minden lehetséges, de az elemzők jó része úgy véli, fennmarad Tadic pártjának és a szocialistáknak a két forduló között kötött megállapodása. Az újság kitért arra is, hogy az új összetételű szerb parlamentbe (a választási koalíciók miatt) összesen 36 különböző párt, mozgalom, szervezet jutott be, amelyek többsége csak egy-két képviselővel rendelkezik – minden képviselő a maga mandátumának birtokosa –, ami tovább bonyolítja a kormánykoalícióval kapcsolatos számításokat.