Szemerédi Endre (felvételünk) eredeti és újszerű megoldásaival forradalmasította a diszkrét matematikát – hangsúlyozta Ragni Piene professzor, a nemzetközi Abel-díjbizottság elnöke tegnap az Oslói Egyetemen rendezett ünnepségen, amelyen a magyar matematikus átvette az Abel-díjat. A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetének és az egyesült államokbeli Rutgers Egyetem professzora V. Harald norvég királytól vehette át a hatmillió norvég koronával (235 millió forint) járó díjat.
Ragni Piene Szemerédi Endre munkásságát méltatva kiemelte, hogy egyaránt kimagasló eredményeket ért el a számelmélet, a kombinatorika és az elméleti számítógép-tudomány területén. A matematikus társadalom 1975-ben figyelt fel a magyar tudósra. Az Abel-bizottság elnöke hozzátette: Szemerédi Endre matematikai gondolkodása jól példázza a magyarok rendkívüli problémamegoldó-képességét. "Szemerédi Endre elméleti munkássága paradigmaváltást jelentett a matematikában" – mutatott rá Ragni Piene professzor. Nils Christian Stenseth, a Norvég Tudományos Akadémia elnöke a matematika, a tudomány és a felfedező kutatások nagy napjának nevezte a díjátadást. Szemerédi Endre szerint "a matematika szépsége abban rejlik, hogy sok kutató erőfeszítése és együttműködése révén születnek hihetetlen eredmények."
A díjátadót megelőzően V. Harald délben audiencián fogadta Szemerédi Endrét a királyi palotában, este pedig a norvég kormány adott díszvacsorát a kitüntetett tiszteletére, amelyen megjelent az uralkodó is.