A modern világban megsokszorozódott a császármetszéssel végzett szülések száma. Ez alól nem kivétel Székelyföld és ezen belül Háromszék sem, a korábbi 12–15 százalékos, műtéti beavatkozással életre hozott kisbabák aránya 30–40 százalékra ugrott, mind a kismamák, mind az orvosok igyekszenek minél gyorsabban "túlesni rajta". Ezt a hozzáállást kívánják megváltoztatni a természetes szülés elkötelezettjei, többek között a brassói Ditta Depner hypnoszüléstréner, aki kedden Sepsiszentgyörgyön tartott előadást.
A harminchat éves anyuka másfél esztendeje otthon szülte meg kisfiát, a felkészülés és a szülés tapasztalata irányította figyelmét a természetes szülés terjesztésének mezsgyéjére. Korábban Svájcban elvégezte a Marie Mongan-féle HypnoBirthing tanfolyamot, és oktatói oklevelet nyert, hazatérve részt vett az Anyák az Anyákért Egyesület létrehozásában.
Ditta Depner Sepsiszentgyörgyön először a FER Alapítvány által szervezett áprilisi Születés hete rendezvénysorozaton beszélt a természetes szülés előnyeiről, kedden dr. Bálinth István szülész-nőgyógyász főorvos meghívására érkezett a háromszéki megyeközpontba, és várandós kismamák részvételével tartotta meg rendkívül meggyőző előadását.
A találkozó része a Bálinth doktor által korábban is támogatott népszerűsítő alkalmaknak, és egybeesik azzal, hogy ő az első háromszéki orvos, aki elfogadja, hogy a szülésen jelen legyen a leendő édesanya által kiválasztott dúla – tájékoztatott az Erdélyi Dúlák Egyesületének képviselője. (A dúlák olyan tapasztalt asszonytársi segítők, akik a várandós és szülő nők, illetve családjuk számára érzelmi, fizikai és informatív segítséget nyújtanak a szülés előtti, alatti és azt követő időszakban.)
A félelem a legnagyobb ellenség
Ditta Depner szerint egy traumatikus szülés életre szóló pszichés nyomokat hagy az édesanyában és a gyermekben egyaránt, többek között ezért fontos, hogy a gyermek világra jötte nyugodt körülmények között és a szülés természetes folyamata szerint történjék. A várandósság nem betegség, amiből a nőt ki kell gyógyítani, így nem is az orvosok dolga a szülés "lebonyolítása", azt elvégzi az asszony teste, szervezete, elméje – hangsúlyozza a szüléstréner, aki nem tagadja, a biztonságos szüléshez ellenben szükség van bába jelenlétére, illetve orvosi felügyeletre.
A félelem elsősorban tudatlanság miatt keríti hatalmába a leendő édesanyát, mert nem tudja, milyen folyamatok zajlanak testében szüléskor, így saját maga vet gátat annak, hogy a gyermeke könnyen, fájdalommentesen jöjjön a világra. Ditta Depner hangsúlyozza, a szülést nem szabad siettetni gyógyszeres vagy bármilyen mesterséges úton, hanem "hagyni kell, hogy megtörténjék", ehhez ellenben a lazításra kell fordítani a figyelmet, hogy a méhizomzat végezhesse a maga dolgát. "Ha a félelem miatt megfeszítjük izmainkat, azok erre az időre elveszítik rugalmasságukat, és képtelenek a természetes működésre. A várandósság kilenc hónapja alatt eredeti mérete hatvannégyszeresére tágul a méh, ez is azt mutatja, hogy rendkívül rugalmas, a félelemmel, a szorongással éppen ezt a tulajdonságát csorbítjuk. A fájdalomtól sem kell félni, hisz szervezetünk természetes nyugtatót, fájdalomcsillapítót is termel, az endorfint, ami a morfiumnál kétszázszor erősebb hatású."
Ditta Depner végezetül arra hívta fel a figyelmet, a természetes szülés utóbbi évtizedekben észlelt népszerűségének csökkenéséért a leendő édesanyák és az orvosok is hibáztathatóak, mert gyakran csupán a divatot követve döntenek a szülés napra, órára történő beütemezéséről, illetve a császármetszésről, olykor a türelmetlenség, a babaváró család vagy az orvos adott programja miatt siettetik a szülést, időzítik a "megfelelő" napra, holott "annál megfelelőbb időpont nincs, mint amiről a baba dönt, aki akkor jön a világra, amikor készen áll erre a hatalmas változásra".