A XX. század elejétől az első világháborúigSepsiszentgyörgy az önrendelkezés útján

2012. május 26., szombat, Múltidéző

A városi képviselő-testület választási eredményei nagy általánosságban követték az országos politika irányultságát. 1904-ben például a megválasztható tizenöt tag mindenike a szabadelvű kormánypárt soraiba tartozott, többek között dr. Nagy Sándor orvos, Gyárfás Jenő festőművész, ifjú Nagy Elek kalapos, Végh Antal tanár, Gyárfás Győző városi főmérnök, Málik Lóránt lapszerkesztő stb.

  • A régi vármegyeháza
    A régi vármegyeháza

Az időközben erejében és támogatottságában is meggyengült Szabadelvű Párt újjászervezését határozták el Háromszék-szerte. Az indoklásban arra hivatkoztak, hogy a 36 évvel azelőtt megalakított pártnak szüksége van a megújulásra. A célok meghatározásában hangsúlyozták, hogy az egy párthoz tartozókat a közös érdek, a székely nép helyzetének javítása egyesíti és tartja együtt. Az 1904 április végén újjászervezett sepsiszentgyörgyi Szabadelvű Párt vezetőségének tagjai: Benedek János elnök, Bogdán Artur társelnök, Ferencz Lajos ügyvezető elnök, Csinádi Lajos és Sipos Samu jegyző. 1905-ben a király az országgyűlést feloszlatta, az új választások kiírását január végére határozták. Beksics Gusztáv öt mandátumon át képviselte nagy felelősségtudattal a város és általában a székelység érdekeit. Ő fogalmazta meg tulajdonképpen első ízben a székelykérdés bonyolult és sokrétű problematikáját. Ezek után természetes következménye eddigi pályafutása folytatásának, hogy a város továbbra is neki szavazott bizalmat egy következő képviselői megbízatás megszerzésére. Csakhogy a Szabadelvű Párt ekkorra a hatalomért folyó harcban már felélte tartalékait, de a dualizmus sem hozta meg a várt gazdasági felemelkedést és a remélt önállóságot. Ennek következményeként a párt súlyos vereséget szenvedett. Az ellenzék 254 mandátumával szemben csak 159-et szereztek meg a parlamentben. A császárhű párt Háromszék vármegyében is teljes vereséget szenvedett, minden választókerületben az ellenzéki Függetlenségi Párt került ki győztesen. Ez pedig Beksics Gusztáv esetében a politikai pályafutás végét jelentette. Dr. Bene István 257 szavazatával szemben Beksics csak 204-et szerzett.
A minél szélesebb önállóság elérése volt a Függetlenségi Párt politikai programja. A választáson győztes képviselők közül erről nyilatkozott a Székely Nép című újság hasábjain dr. Nagy György a csíkszentmártoni választókerület részéről és Bene István, Sepsi­szentgyörgy város képviselője. Bene a leglényegesebbnek tartotta az önálló és teljesen független állami lét megteremtését. Meggyőző­dése, hogy a Függetlenségi Párt képviselői fel tudják tárni mindama sérel­meket, amelyek a közösködésből Magyar­országra hárultak, és nem csupán szavazói lesznek a parlamenti politizálásnak, de a jelenlegi állapotok szigorú bírálói is.
Újabb kormányválság következtében 1906-ban a király ismételten feloszlatta a parlamentet, és új választásokat írt ki, Sepsiszent­györgyön április 29-ére tűzték ki. A Függet­lenségi Párt sepsiszentgyörgyi szervezete ezt megelőzően összejövetelt tartott. Dr. Mélik Endre ügyvéd pártelnök titkos próbaválasztás tartását kezdeményezte, mely alkalommal Kó­réh Endre református lelkész 92, Mélik End­re 40, Nagy György 12 szavazatot kapott. Az előválasztások alapján Kóréhnak kellett volna Bene István volt képviselő kihívójának lennie, de ő visszalépett, így a párt egyetlen jelölt­je és befutója Bene maradt. 1907 októberében a sepsiszentgyörgyi Függetlenségi Párt tisztújító gyűlést tartott. Elnöknek választották Kóréh Endrét, alelnöknek pedig Bay Istvánt, Végh Endrét, Bartos Józsefet és Kovács Sá­muelt. A Függetlenségi Párt szervezése és tagtoborzása 1908-ban is folytatódott. Az egyik ilyen összejövetel alkalmával Bene István a szervezkedés céljául az ország függetlenségének elérését jelölte meg. Gödri Ferenc az egyetértés és az összetartozás erősítését tekintette elsőrendű feladatnak, nehogy elvesszen a függetlenségi eszme a bábeli zűrzavarban. Mások a megosztottságban látták a veszély fő forrását, mert bár az emberek tudatában gyökeret vert a függetlenség eszméje, Háromszék vármegye politikai intézményeinek, közigazgatási és törvényhozási bizottsági tagjainak nagy többsége a régi rend hívei közül került ki. A függetlenség és önállósodás kiteljesítésében a legsürgetőbb, megoldásra váró feladatnak a választójogi reformot, az önálló bank, vámterület megteremtését, a hadsereg reformját és létszámnövelését tekintették.
1910 februárjában Tisza István új pártot alapított, a Nemzeti Munkapártot. Az új alakulat gyökeret vert Háromszéken is. Előbb a vármegye tagságát tömörítő szervezet alakult meg márciusban, áprilisban pedig a sepsiszentgyörgyi pártszervezetet is létrehozták. Az arisztokrácia, a nagytőke érdekeit képviselte az új pártszervezet. Jellemző, hogy a vezetőség kereskedőkből és üzemtulajdonosokból állt: elnök Ferencz Lajos nagykereskedő, alelnök Kuppferstich József szesz­gyáros, Fogolyán Endre nagykereskedő és Seqvens József posztógyáros. Országgyűlési képviselőként dr. Hegedüs Lórántot jelölték, aki a választásokon mandátumot szerzett a város képviseletére.

(folytatjuk)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 6
szavazógép
2012-05-26: Életutak - :

A titokzatos kovásznai asszony (Gocz Elvira mesél, 4.)

Zdrásztvujtye, gyévuská! – Jó napot, kisasszony!
1958 tavaszán már hivatalosan is elvált asszony lettem. Temesváron maradtam, és tovább dolgoztam mint szövőnő. Életem kezdett helyrealakulni, de alapjában nagyon kiábrándult, depressziós voltam a történtek miatt. Ötvennyolc nyarán hazajöttem szabadságra, és bevallottam a nagyszüleimnek, hogy elváltam.
2012-05-26: Múltidéző - Kádár Gyula:

Erdélyi kis gyógyítástörténet 4. (Az egészségügyi ellátás kezdetei)

Az első orvosi egyesületek
1833-ban hozta létre Ferentzi József az első erdélyi orvosi egyletet Erdélyi Orvosi Egyesület néven. Ferentzi József Nyulas Ferenc utódaként, országos főorvosként az egészségügyi ellátás erdélyi irányítója volt.