Az első orvosi egyesületek
1833-ban hozta létre Ferentzi József az elsÅ‘ erdélyi orvosi egyletet Erdélyi Orvosi Egyesület néven. Ferentzi József Nyulas Ferenc utódaként, országos fÅ‘orvosként az egészségügyi ellátás erdélyi irányÃtója volt.
Neve az 1831-es pestisjárvány megfékezéséért folytatott küzdelemben vált ismertté. IrányÃtása alatt az egyesület tagjai idÅ‘szakos gyűléseken vitatták meg az elterjedtebb betegségek okait, tüneteit és a védekezés lehetÅ‘ségeit. Ferentzi 1836-ban bekövetkezett halálával az egyesület is megszűnt.
1838-ban Temesváron alapÃtották a másik jelentÅ‘sebb egyletet, a Gyakorlati Gyógyászati Egyesületet, németül Verein für praktische Heilkunde. A vándorgyűléseken több elÅ‘adást tartottak. Deutsch József temesvári fÅ‘orvos A bánsági föld és nép viszonyainak rövid vázlata statisztikai és biostatisztikai tekintetben cÃmű ismertetÅ‘jében rámutatott, hogy a Bánságban – a malária pusztÃtásai miatt – a halálozás mértéke háromszorosa az európainak, ezért javasolja a mocsarak lecsapolását.
Egy másik jeles orvos, Kéry-Bittner Imre, Arad fÅ‘orvosa a gyakoribb járványokról, az életviszonyokról, a tisztaságról és az egészséges életmódról beszélt. 1845-ben az Orvosok és Természetvizsgálók Társasága kolozsvári vándorgyűlésén Pataki Dániel fÅ‘orvos ismerteti a hiányos táplálkozás következményeit. Bemutatja a vérbajt is. ElÅ‘adásának cÃme: A bujakórnak a vidékekbeni uralkodása és ennek lehetÅ‘ kiirtása. 1847-ben – az orvosok kassai vándorgyűlésén – a nagyváradi szemkórház alapÃtója, Grósz Frigyes a farkasvakságot mutatja be. Mivel Erdély-szerte elterjedt betegség, Grósz úgy vélte, hogy a hatóságok elsÅ‘rendű feladata a betegek segÃtése, mert a világtalan emberek képtelenek eltartani magukat.
Nyugat-európai hatások
A felvilágosodás századában egyre több orvosi szakkönyv jelent meg, az orvosok többsége felismerte a megelÅ‘zés és az egészségügyi nevelés fontosságát, az egészséges életmóddal kapcsolatos ismeretek terjesztésének szükségességét. Az erdélyi egészségügy fejlÅ‘désére nagy hatást gyakorolt a luxemburgi származású Adam Chenot, aki orvosi tevékenységének egy részét – 1755 és 1783 között – Erdélyben folytatta. ElsÅ‘sorban a pestis terén tett megállapÃtásai, szabályzatai értékesek. 1785-ben szerkesztett pestisszabályzatát az erdélyi országgyűlés 1790 táján foglalta törvénybe Opinio in re Sanitatis (Vélemény az egészségügy kérdésében) néven.
Több nyugat-európai jeles orvos szakkönyvét adták ki magyar fordÃtásban. Köztük Tissot, Simon-André személyi egészségtanát. Ezt Marikovszky Márton Nagykárolyban nyomtatta ki 1772-ben A néphez való tudósÃtás... hazánk állapotjához alkalmaztatva... cÃmmel. Christoph Wilhelm Hufeland Makrobiotika cÃmű munkáját Kovács Mihály fordÃtotta magyar nyelvre, és 1798-ban Kolozsváron jelent meg. Román nyelvre a bánsági Pavel Vasici fordÃtja le úgy, hogy a saját gondolataival kiegészÃti. Utóbbi két kötetben Brassóban lát nyomdafestéket 1844–1845-ben Macrobiotică sau măiestria de a lungi viaÅ£a cÃmmel.
Az egészségügyi ismeretek terjesztése
Hozzáfogtak a magyar nyelvű eredeti művek kiadásához is. Spielmann József nyomán három jelentÅ‘sebb munkát emlÃtünk meg: Mátyus István Diaetetica, Vásárhelyi Sámuel Az egészséges hosszú életrÅ‘l való szabad elmélkedések (1792) és Szotyori József Dietetikai rövid katekhezis (1830 és 1831). Ez utóbbit a református iskolákban hivatalos tankönyvként használták. ElÅ‘tte az egészségi ismeretek iskolai oktatását – iskolai felügyelÅ‘i minÅ‘ségben – Tessedik Sámuel próbálta megvalósÃtani. Tessedik a szarvasi mezÅ‘gazdasági szakiskolában oktatta az egészségügyi szabályokat, nevelt az egészséges életmódra.
1804-ben Michael Neustädter népszerűsÃtÅ‘ jelleggel Ãrt a himlÅ‘oltásról. Ezt német, magyar és román nyelven is terjesztették, kb. ötezer példányban adták ki és juttatták el Erdély csaknem minden településére. Négy évvel késÅ‘bb, 1808-ban az országos fÅ‘orvos, Nyulas Ferenc tudományos igényű, de ugyancsak népszerűsÃtÅ‘ jellegű Ãrásban mutatott rá a himlÅ‘oltások fontosságára. A röplap cÃme: UtasÃtás a tehénhimlÅ‘ oltásának kormányzására és folytatásra Erdélyben.
A még mindig fenyegetÅ‘, pusztÃtó pestist, a gyógyÃtására alkalmas gyógyszereket és a megelÅ‘zést mutatják be Ferentzi József fÅ‘orvos 1831-ben kiadott Instrukciói. Ebben a szociál-medicina szellemében meghatározta a "seborvosok", az orvosok és a gyógyszerészek feladatait és jogait. Az erdélyi "orvosi felvilágosÃtók" kitértek arra is, hogy szembeállÃtsák az "egészséges" falusi életet az "egészségre ártalmas" városi életformával. Mátyus István megállapÃtja, hogy "a nagy népes füstös városokban (...) minden esztendÅ‘ben többen halnak meg, mint születnek". Az ok egyszerű, a szemetet, gyakran az ürüléket is az utcára öntik.
E korszak orvosai figyelmet fordÃtottak a gyermeknevelésre, a nÅ‘re, mint anyára. Foglalkoztatta Å‘ket a magas halálozási arány, a pusztÃtó és a fertÅ‘zÅ‘ betegségek felmérésének kérdése. Mátyus István úttörÅ‘ munkájában, a Diaeteticában elemezte azokat a belsÅ‘ és külsÅ‘ hatásokat, amelyek befolyásolják az egészséget. Az egészség megÅ‘rzésének lényegét a megelÅ‘zésben látja. MegállapÃtja, a gyermekhalandóság oly mértékű, hogy Erdélyben ötéves korig többen halnak meg, mint a százéves korig élÅ‘ nemzedékek együttvéve. Ehhez az áldatlan helyzethez járul hozzá még az álszemérem – Ãrja 1766-ban –, mert ha valaki "a Természeti Dolgokról valamit Ãrni, olvasni vagy hallani (mer), akármi szent és jó véggel is, e mi Nemzetünk elÅ‘tt tiszta bujaságnak és csaknem paráználkodásnak tartatik".
Egy másik jeles orvos, Vásárhelyi Sámuel az oktalan életmódot kárhoztatja. Fontosnak tartja az egészségügyi ismeretek terjesztését az egyszerű nép körében, falvakon is. Érdekes javaslata, hogy "ott, ahol az orvos hiányzik, a tanÃtók és papok" nyújtsanak elsÅ‘segélyt a rászorulóknak. Az orvosi ismeretek hiányát tapasztalta Szotyori József is, aki a tankönyvként használt Dietétika cÃmű munkájában kiemelten mutat rá, hogy a betegségek okát a dietetikai rendszabályok be nem tartásban kell keresni, mert ez az oka "az emberi élet rövidségének".
Az elsÅ‘, román nyelven kiadott dietetikai munka szerzÅ‘je Pavel Vasici. A Diatetica sau învăţătura de a păstra întreaga sănătate cÃmű munkája 1830-ban Budán jelent meg.