Múlt hét végéig 13 792 háromszéki gazda nyújtott be kérést területalapú támogatásért, összesen 108 408 hektárra. Egy évvel korábban, ugyanebben az időpontban 13 669 kérést iktattak, akkor 108 229 hektárra kértek szubvenciót a földművesek. Idén több új gazdaságot is bejegyeztek, nőtt a mezőgazdálkodás iránti kedv, ami nagyrészt az igényelhető területalapú támogatásoknak köszönhető – értékelte Angela Negoiţă, a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) megyei igazgatója.
A kérések június 11-ig adhatók le, egy százalék napi késedelmi büntetés levonása mellett. Kovászna megyében inkább a nagyobb farmerek késnek az igénylés iktatásával, ami annak tudható be, hogy számukra hosszadalmas, míg több polgármesteri hivataltól is begyűjtik a szükséges igazolásokat – véli Negoiţă. Különben a polgármesteri hivatalokkal való együttműködésük kitűnő volt a kérésleadás idején – fűzte hozzá. "Köszönöm a polgármestereknek, hogy megértették üzenetünket, hogy azt akarjuk, minél több támogatási pénz jusson a gazdákhoz" – hangoztatta.
Tavalyhoz képest jelentős, közel húszszázalékos növekedést jegyeztek a juh és kecske után járó támogatások igénylésénél is. 1091 kérést iktattak, összesen 136 972 állatra. Az igazgató szerint ez a növekedés is az igényelhető támogatások okán következett be.
"A kérések leadásában lényeges szerepet vállalt a megyei juhtenyésztők szövetsége, így a gazdák sok utánajárástól szabadultak meg. Jelenleg a szarvasmarha-támogatási igénylések leadása zajlik, itt is jelentős segítséget nyújt a szarvasmarha-tenyésztők megyei egyesülete. Hivatalunk számára is előnyös ez az együttműködés, hiszen így elkerülhető, hogy az irodák előtt torlódás alakuljon ki" – jegyezte meg Angela Negoiţă.
Területalapú támogatásként a megyében eddig a legnagyobb éves összeget, több mint háromszázezer eurót a szitabodzai szarvasmarha-tenyésztők számlájára fizettek. Több mint ezer hektár legelőn gazdálkodnak, a területre környezetbarát gazdálkodási szerződést is kötöttek. Az egyesületet a tavasz folyamán az unió biztosai is ellenőrizték, és legelőgazdálkodási tevékenységükben, a támogatásként kapott összegek felhasználásában nem találtak rendellenességet.