Marad a hátrányos megkülönböztetés

2012. május 29., kedd, Gazdakör

Tervezik az új, közös agárpolitikát. Ami a jelek szerint előrelépést nem fog hozni a hazai gazdatársadalom számára. Megmaradnak azok a különbségek, melyek a támogatások szintjén továbbra is jelentős előnyben tartják a "régi" uniós országok gazdáit.

Cioloş agrárbiztos szerint Romániában a területalapú támogatás 2016-ra éri el hektáronként a 200 eurót. Mekkora ez az összeg, viszonyítva más uniós országokhoz? Kevés, nagyon kevés. Máltában – a legkisebb uniós országban – már ennek több mint háromszorosát kapják a gazdák, de más országokban is legalább a hazainál kétszer többet.
A támogatások folyósításának követelményeit viszont szigorítják. Csak egy példa: itthon tilos felégetni a tarlót, máshol a termelés elfogadott láncszemeként alkalmazzák. Vagy a génmódosított növények esete: itthon tiltják termesztésüket, de az importjukat senki nem gátolja. A környezetbarát technológiák alkalmazásának erőltetése nyilvánvaló terméscsökkenéssel jár – és ha az összképet nézzük, ez a valós céljuk az erős mezőgazdaságú országoknak. Nekik nem konkurencia kell, hanem fogyasztói piac, ahol saját gazdáik értékesíthetik termékeiket, melyek minőségéről most ne beszéljünk.
A földmoratórium megszűnése ugyancsak nagy kihívást jelent a gazdák számára. Egyszerűen nem lesz gazdasági erejük hazai kézben tartani a földeket. A német, francia, holland farmer zsebből tud majd fizetni. Többek között azért, mert ők már ötven éve boldog élvezői a közös agrárpolitikának, a számukra bőkezűen osztott támogatásoknak. Tehát: továbbra is lesznek egyesek és kettesek az unió gazdái között, a hátrányos megkülönböztetés továbbra is fennáll, az oly sokat hangoztatott felzárkózás továbbra is üres szólam marad.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 6
szavazógép
2012-05-29: Gazdakör - Bokor Gábor:

Nőtt a gazdálkodási kedv (Területalapú támogatások)

Múlt hét végéig 13 792 háromszéki gazda nyújtott be kérést területalapú támogatásért, összesen 108 408 hektárra. Egy évvel korábban, ugyanebben az időpontban 13 669 kérést iktattak, akkor 108 229 hektárra kértek szubvenciót a földművesek. Idén több új gazdaságot is bejegyeztek, nőtt a mezőgazdálkodás iránti kedv, ami nagyrészt az igényelhető területalapú támogatásoknak köszönhető – értékelte Angela Negoiţă, a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) megyei igazgatója.
2012-05-29: Gazdakör - Incze Péter:

Ötvenéves a közös agrárpolitika

A múlt hét elején Bukarestben az Európai Bizottság képviselői nagyszabású rendezvényt szerveztek a közös agrárpolitika (KAP) ötvenéves létezésének tiszteletére. A rendezvény fővédnöke, Dacian Cioloş, az unió mezőgazdasági biztosa a rendezvény végén az agrárpolitika 2014 és 2020 közötti, várható változásairól beszélt. Három célkitűzést tart fontosnak számunkra: a termelők egyesületi, szakmai szervezeteinek létrehozását, a szaktanácsadás kiszélesítését és a mezőgazdasági termelés egyszerű adózási rendszerének bevezetését.