Ötvenéves a közös agrárpolitika

2012. május 29., kedd, Gazdakör

A múlt hét elején Bukarestben az Európai Bizottság képviselői nagyszabású rendezvényt szerveztek a közös agrárpolitika (KAP) ötvenéves létezésének tiszteletére. A rendezvény fővédnöke, Dacian Cioloş, az unió mezőgazdasági biztosa a rendezvény végén az agrárpolitika 2014 és 2020 közötti, várható változásairól beszélt. Három célkitűzést tart fontosnak számunkra: a termelők egyesületi, szakmai szervezeteinek létrehozását, a szaktanácsadás kiszélesítését és a mezőgazdasági termelés egyszerű adózási rendszerének bevezetését.

A mostani közös agrárpolitika változtatására tett javaslatok szerint a jelenlegi kétpilléres szerkezetet átalakítanák. Legfontosabb célként az utólag csatlakozott országokban a közvetlen támogatások célzottabb és igazságosabb elosztását szorgalmazzák. Ezek keretében bevezetnék a kötelező "zöld" komponenst, amely a közvetlen kifizetések összegének 30 százalékát érhetné el. Vitatott változtatás, ugyanis a zöld komponens kötelezővé tenné a vetésváltást (minimum három növényfajjal), a szántóterület és az ültetvény legalább 7 százalékát ökológiai célokra kellene hasznosítani, a gazdaság szintjén az állandó gyepterületet meg kellene őrizni eredeti nagyságában. Az igazságosabb elosztást szolgálná az ún. "aktív farmerek" támogatása. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy megszün­tet­nék a referenciaéveket és -számo­kat, csak a valóban mezőgazdasági tevékenységet (növénytermesztést és állattenyésztést) folytatók részesülnének támogatásban. A javaslatok közt szerepel a kisgazdaságok egyszerűsített támogatása. Abban a tagországok egyetértenek, hogy nem kell csökkenteni a mezőgazdasági támogatás összértékét, így megmaradna a 2013-as szint.
2013 után tovább támogatnák a kedvezőtlen adottságú területeken gazdálkodókat az illető tagország kérésére. Külön támogatásban részesülhetnének a 40 év alatti gazdák.
Az újonnan csatlakozott országoknak a közvetlen kifizetések mértékét és a jóváhagyott növekedés ütemét illető elégedetlensége kapcsán a biztos megerősítette, hogy a támogatások nagysága időben közeledni fog a régi és az új uniós országok között. Az idevágó rendelkezések értelmében Romániá­ban 2016-ban a területalapú közvetlen kifizetések mértéke csak 180 euró lenne hektáronként, viszont az új agrárpolitikában ez az összeg 200 euróra emelkedne. A hivatalos adatok szerint jelenleg a közvetlen kifizetések mértéke csupán a balti országokban (Litvánia, Észtország és Lettország) kisebb, mint Romá­niában. A legnagyobb összeget a máltaiak kapják, hektáronként közel 700 eurót, a legtöbb régi uniós országban 300 és 400 euró közötti támogatást fizetnek. Az uniós területalapú támogatás átlagos mértéke jelenleg 270 euró.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 189
szavazógép
2012-05-29: Gazdakör - Bokor Gábor:

Marad a hátrányos megkülönböztetés

Tervezik az új, közös agárpolitikát. Ami a jelek szerint előrelépést nem fog hozni a hazai gazdatársadalom számára. Megmaradnak azok a különbségek, melyek a támogatások szintjén továbbra is jelentős előnyben tartják a "régi" uniós országok gazdáit.
2012-05-29: Gazdakör - :

Hogyan permetezzünk (Rozmari tanácsolja)

A permetezőszer előkészítésekor ne a vizet, hanem a kijuttatandó hatóanyagot és annak takarási felületét vegyük figyelembe. Gyakori hiba, hogy az általában 1 árra (100 m2 – kb. 10 sor 15 m hosszú krumplisor) a csomagolt zacskós vagy ampullás (fiolás) szert, mivel a csomagoláson úgy írja, feloldják 10 liter vízben, majd egy jó pumpával akár 2,5–3-szor nagyobb felületre juttatják ki. Ter­mészetesen, a várt hatás annyival lesz kisebb, amennyivel nagyobb területre került ki a szer.