Loreen svéd énekesnő nyerte Euphoria című dalával az 57. eurovíziós dalfesztivált, amelynek döntőjét szombat este rendezték Bakuban, az azeri fővárosban. A Magyarországot képviselő Compact Disco Sound of Our Hearts című számával a 24. lett, a romániai Mandinga pedig a 12.
A 28 éves, marokkói berber származású svéd előadó, Loreen (született Lorina Zineb Noka Talhaoui) óriási fölénnyel, 372 ponttal győzött az eurovíziós dalfesztivál 26-os döntőjében a bakui Kristálycsarnokban (Crystal Hall). "Teljes szívemből köszönök minden támogatást azoknak, akik hittek bennem, Svédországnak pedig az esélyt, amit megkaptam az indulással" – mondta Loreen a döntőt követő sajtótájékoztatón.
A 2004-ben egy svédországi televíziós tehetségkutatón feltűnt Loreent már napokkal korábban a verseny legnagyobb esélyeseként emlegették, az Euphoria már a svéd és a finn slágerlistán is az első helyre került. Az énekesnő nagy átéléssel adta elő a popszámot, tánccal és performansszal kísérve. A dalfesztivál történetében ötödször született svéd győzelem, az elsőt 1974-ben a később világhírűvé vált ABBA együttes aratta Waterloo című dalával.
Loreen mögött a legnagyobb közönségkedvencnek számító, Oroszország Udmurt Köztársaságából érkezett Buranovszkije Babuski (Buranovói nagyik) és a Party For Everybody lett a második 259 ponttal, a szerb Zeljko Joksimovic pedig a harmadik (Nije ljubav stvar, A szerelem nem egy tárgy) 214 ponttal.
Az azeriek és a német eurovíziós stáb szervezése, a színpad, a látvány, a fény- és a hangtechnika egyaránt professzionális volt. A döntő alatt a zászlókat lobogtató rajongók ellepték a csarnokot, a sajtóközpontot és környékét.
A Magyarországot képviselő négytagú Compact Disco, amely a keddi elődöntőből jutott a fináléba, 19 ponttal a 24. helyen végzett Sound of Our Hearts (Szíveink dallama) című dalával. A Compact Disco – Walkó Csaba (ének), Lotfi Begi (groove-ok, extra zenei sávok, effektek), Pál Gábor (billentyűs hangszerek) és Sándor Attila (basszusgitár) – másodikként lépett színpadra, közvetlenül az első előadó, a brit Engelbert Humperdinck után, aki végül csak a 25. lett. A dal előadásában a színpadon Szakos Krisztián (gitár) és Wéber Helga (vokál) egészítette ki a csapatot.
Az éjszakai döntő látványos műsorában több helyi híresség is fellépett, köztük a Düsseldorfban tavaly győzedelmeskedő azeri duó, Ell & Nikki (Ell, vagyis Eldar Kasimov egyben a döntő egyik műsorvezetője is volt), és a Kristálycsarnokban vendégként jelen volt Lys Assia, az eurovíziós dalfesztivál első, 1956-os svájci győztese is.
A helyszínen mintegy húszezer néző, világszerte 100–120 millió tévénéző követte az 57. eurovíziós dalfesztivál döntőjét. Miután az Európai Műsorsugárzók Szövetsége által rendezett verseny szabályai szerint mindig az előző évi nyertes a rendező ország, 2013. május 14. és 18. között Svédországban lesz a döntő.
Eddig 26 ország győzött az eurovíziós dalfesztiválok történetében, a legtöbb győzelem, hét az íreké. A dalfesztivál eddigi győztesei között számos akkori vagy későbbi világsztár volt, köztük az olasz Gigliola Cinquetti (1964), a luxemburgi France Gall (1965), az osztrák Udo Jürgens (1966), a brit Lulu (1969), a svéd ABBA (1974), az ír Johnny Logan (1980, 1987), svájci színekben a kanadai Céline Dion (1988), az olasz Toto Cutugno (1990) vagy a brit Katrina and the Waves (1997).