Továbbra is feketén
Egy éve lépett életbe az új munkatörvénykönyv, a foglalkoztatottak száma azonban alig százezerrel növekedett, holott a válság kezdete óta mintegy 650 ezer munkahely szűnt meg.
A Ziarul financiar összeállítása arra is rámutat, hogy jelenleg mintegy 2,3 millió munkavállaló feketén dolgozik, az állam közel hárommilliárd eurót veszít a kieső adó- és járulékbevételek miatt. A statisztikai adatok összevetéséből kiderül, hogy jelenleg a munkavállalók mintegy 35 százaléka feketemunkából keresi meg kenyerét. A mintegy tízmillió aktív lakosból ugyanis hivatalosan csupán 4,29 millióan dolgoztak 2011-ben, jelenleg 426 ezer munkanélkülit tartanak nyilván, a külföldön dolgozók száma pedig mintegy hárommillióra becsülhető, így a statisztikából csaknem 2,5 millió munkavállaló "hiányzik". Ez lehet a feketén foglalkoztatottak száma, s ha átlagban 800 lejes havi bérrel számolunk, a bértömeg után befolyó adó és járulék 2,76 milliárd euróra rúg évente.
Tranzakciós adó az unióban
A tervezett pénzügyi tranzakciós adó alanyainak körét úgy kell bővíteni, hogy a pénzügyi termékekkel kereskedőknek ne érje meg kibújni alóla – áll abban a jelentésben, amelyet az Európai Parlament (EP) fogadott el. A parlamenti vélemény szerint a tranzakciós adó tervét akkor sem szabad feladni, ha nem minden tagállam dönt mellette. Az EP már közel két éve szorgalmazza az adónem bevezetését. Erre az Európai Bizottság 2011 végén tett jogalkotási javaslatot. Az Eurobarometer felmérése szerint az európaiak 66 százaléka támogatja egy ilyen adó bevezetését. Anni Podimata (szocialista, görög) jelentéstevő a plenáris vitán elmondta: "A tranzakciós adó a válságból való kilábalás egyik fontos eszköze, mivel igazságosabban osztja meg a válságkezelés terheit. Az adó nem jelenti azt, hogy a pénzintézetek székhelyüket az EU-n kívülre helyeznék, mivel az többe kerülne, mint befizetni az adót." Az EP az Európai Bizottság javaslatát kiegészíti a kibocsátási hely szerinti adózás elvével, ami azt jelenti, hogy az EU-n kívüli székhelyű pénzügyi intézeteknek is be kellene fizetniük az adót, amennyiben az EU-ban kibocsátott értékpapírral kereskednek. Az adó kivetésénél az EP támogatja az Európai Bizottság által javasolt illetőség elvét is. Ez azt jelenti, hogy az EU-n kívül kibocsátott értékpapírok esetén is kivetnék az adót, amennyiben az értékpapírral kereskedő pénzintézetek valamelyike az EU-ban található.
Vetélkedő egyetemistáknak
Több mint nyolcvan erdélyi diák vett részt a kolozsvári, brassói és csíkszeredai egyetemekről a MOL-csoport által már hatodik alkalommal megszervezett nemzetközi Freshhh vetélkedőn. A verseny budapesti döntőjén a Miskolci Egyetem diákjaiból álló csapat lett az első. A mára az egész világon ismertté vált versenyben idén közel hatvan ország 250 egyetemének kétezer diákja indult háromfős csapatokban. A legjobb tíz a döntőben összesen húszezer euró értékű jutalomért versengett, ezen felül nemzetközi karrierlehetőségekkel is várta őket a több mint negyven országban jelenlévő MOL-csoport. A természettudományok népszerűsítése mellett a versennyel a MOL célja az is, hogy a vállalatcsoport nemzetközileg elismert szakmai tudását folyamatosan fejlessze, és megtalálja az utánpótláshoz szükséges ifjú tehetségeket. A háromfordulós verseny korai szakaszában az interneten vetélkedtek a diákok. Az első fordulóban a MOL által fejlesztett iparági, stratégiai online játék, a MOiL Tycoon feladatait kellett megoldani. Ezt követte a kreatív forduló, amelyben a nem konvencionális gázkitermelési technológiákkal kapcsolatos stratégiát kellett kialakítania, és egy erről szóló rövidfilm forgatókönyvét elkészítenie a bejutott negyven csapatnak. A MOL szakembereiből álló zsűri választotta ki azt a tíz legjobb csapatot, amelyet elhívtak Budapestre a záróvetélkedőre.