Oly nagy hévvel dúl a kampány, hogy az embernek az az érzése támad, semmi más nem fontos ebben az országban.
Honatyáink például legközelebb csak az önkormányzati választások után ülnek össze, addig úgymond körzeteikben tevékenykednek. Ígérik, utána túlóráznak majd, s a július elsejéig – azaz a parlamenti szünidőig – hátralevő időszakban, két hét alatt minden fontos törvényt megszavaznak.
Nem különb a helyzet a kormány háza táján sem, egyelőre hosszabb távú gazdaságpolitikai elképzelésekkel, saját vízióval nem álltak elő a hatalom új birtokosai. A Ponta-kabinet eddigelé jóformán csak abban jeleskedett, hogy két-három naponta rendre leváltotta az előző kormány embereit, prefektusokat, alprefektusokat, államtitkárokat, különféle intézmények, hatóságok vezetőit. És mert a közelgő voksolás őket is lázban tartja, hát mindenből megpróbálnak politikai tőkét kovácsolni. Mint azt az elmúlt napokban-hetekben tapasztalhattuk, ha érdekeik azt kérik, hisztérikus, nacionalista reakcióktól sem riadnak vissza. Az sem téveszthet meg bennünket, hogy kilátásba helyezték a közalkalmazottak béreinek visszaállítását – igaz, csak jövőre érik el a 2010-es szintet –, illetve visszafizetnék a nyugdíjasoktól törvénytelenül levont egészségügyi járulékot. E nagydobra vert döntések nyomán máris elszabadult az euró-lej árfolyam, meglódult az infláció, s félő, hogy amit nyerünk a réven, azt elveszítjük a vámon. Hiába keresünk tehát papíron többet, ha közben egyre drágább lesz az élet.
Annál is inkább, mert a kiszivárgott információk szerint a jelenlegi hatalom folytatja például az energiaárak liberalizálását, hírlik, már júniusban drágul a villanyáram, jövőre meg a földgázért kell többet fizetnünk. Az sem teljesen világos, hogyan akarják egyszerre csökkenteni a munkáltatókat és alkalmazottakat terhelő társadalombiztosítási járulékot, a személyi jövedelemadót, és ugyanakkor növelni a béreket, különféle juttatásokat, mint arról Victor Ponta úton-útfélen nyilatkozott. Kisebb gazdasági csodának kellene megtörténnie, hogy ezek az ígéretek valóra váljanak. Szemfényvesztés, nacionalista hangulatkeltés, felelőtlen ígérgetés, ellenfeleik lejáratása – szemmel láthatólag ez most a legfontosabb a szociál-liberális többség számára.
Pedig nem ártana, ha játszmáikba, precízen kidolgozott kommunikációs stratégiáikba önfeledten belemerült politikusaink szem előtt tartanák: a lakosság valós gondjai korántsem azok, melyekkel ők foglalatoskodnak. Vajon e mindent elnyomó kampányricsajban törődik-e bárki is azokkal?