A magyar Országgyűlésben ülésezett tegnap a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) regionális és önkormányzati munkacsoportja, amely elsődlegesen az európai polgári kezdeményezés autonómiatörekvésekben betöltött szerepét vitatta meg.
A munkacsoportban áttekintették az eddig nyilvánosságra került, autonómiát szolgáló erdélyi kezdeményezéseket.
Kovács Péter, az RMDSZ képviselője kifejtette, hogy korábbi elképzelésük egy kisebbségvédelmi keretszabály megalkotására nem felel meg az uniós jogi előírásoknak. Új elképzelés kidolgozására készülnek, és kisebbségvédelmi jogalkotásra fogják felkérni az Európai Bizottságot. Erre a javaslatukra, állítása szerint, megfelelő visszhang érkezett az Európai Parlament kisebbségi munkacsoportja és a FUEN részéről is.
Izsák Balázs SZNT-elnök vázolta a szervezet koncepcióját, amelyet több magyarországi és dél-tiroli szakértő bevonásával véglegesítettek. A polgári kezdeményezés révén azt kérik az uniótól, hogy alkosson olyan, a tagállamokra kötelező érvényű jogszabályt, amellyel megelőzhető a nemzeti régiók lemaradása, vagyis biztosítja számukra is a hozzáférést a strukturális alapokhoz, garantálja sajátosságaik fenntartását, megfelelő gazdasági fejlődésüket. Izsák Balázs elképzelhetőnek tartja, hogy a kezdeményezések kiegészítik egymást, így kölcsönösen támogathatóak.
Az ülésen elhangzott, az MPP továbbra is az SZNT koncepcióját támogatja, az EMNP küldöttje nem vett részt a tanácskozáson.
A munkaülésen Szili Katalin, a Nemzeti Összetartozás Bizottsága Autonómia albizottságának elnöke kijelentette, hogy az általa vezetett testület hamarosan a külhoni magyar szervezetek képviselőit külső tagként hívja meg a bizottságba, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a polgári kezdeményezés fejleményei is bizonyítják, milyen nagy szükség van a nemzeti ügyekben való folyamatos egyeztetésre. (Dánél)