A visszatért Erdély – a remény korszaka

2012. június 2., szombat, Közélet

Erőteljes modernizáció, nemzetépítési törekvések, infrastrukturális fejlesztések, beruházások, a turizmus felvirágoztatása, a magyar nemzeti tér megteremtésére tett kísérlet – leginkább ezek jellemezték Erdélyt a "kicsi magyar világ" idején, a második bécsi döntést követően, de voltak e korszaknak árnyoldalai is, mint a magyar csapatok bevonulását követő visszaélések vagy a zsidók deportálása.

Ennek ellenére a remény korszakának nevezhető Erdély 1940 és 1944 között – hangoztatta Ablonczy Balázs történész, a buda­pesti ELTE oktatója, a párizsi Magyar Intézet igazgatója csütörtök este a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében a Székely Akadémia programsorozat részeként tartott előadásában.
Alaposan dokumentált, történészhez méltó, tárgyilagos, lebilincselő előadása során egyebek mellett rámutatott a magyar külpolitika, diplomácia sikerére 1940 nyarán, melynek nyomán 43 ezer négyzetkilométer terület, mintegy 2,5 millió lakos került vissza Magyar­országhoz. A magyar csapatok bevonulását követő katonai közigazgatás rövid időszaka után magyarországi mintára szervezték meg Erdély közigazgatását, a kormányzat pedig rendkívül erőteljes modernizálást kezdeményezett, hatalmas infrastrukturális beruházásokat indítottak, négy év alatt Magyarország egyéves költségvetésének megfelelő nagyságrendű összeget utaltak ki e régió fejlesztésére. Az út-, vasútépítés, vendégforgalmi infrastruktúra-fejlesztés mellett kiemelten foglalkoztak a gazdák képzésével, támogatásával, gazdakörök, kedvezményes gépvásárlás révén a mezőgazdaság fellendí­tésével, a rászorulók megsegítésével, Székelyföld villamosításával – fejtette ki az előadó.
Az előadást a nagyszámú közönség soraiból felbukkanó visszaemlékezések, helytörténészeink kiegészítései tették kerekebbé – elhangzott például, hogy a Sepsibükszád és Szent Anna-tó közötti út mellett ebben az időszakban épült a Kőröspatakot Középajtával összekötő út is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 25
szavazógép
2012-06-02: Belföld - :

Hírsaláta

HÁROM MAGYAR ÍRÓT DÍJAZTAK. Kiosztották csütörtökön a Román Írószövetség kolozsvári fiókjának 2011-es díjait. Három erdélyi magyar írót is kitüntettek. Potozky László Áradás című prózakötetéért (Erdélyi Hír­adó Kiadó) Bálint Tibor-díjban részesült, Bálint Tamás Visszaút a fekete folyón című verseskönyvéért (Erdélyi Híradó) Szilágyi Domokos-díjat kapott, Benő Attila A dolgok másik neve című munkájáért (Korunk–Komp-Press) a Bretter György-díjat vehette át. (Szabadság)
2012-06-02: Közélet - Fekete Réka:

Korszerű hagyományőrzés

A magyar díszítőművészetben kiemelt helye van a népi mintakincsnek, azt is mondhatnánk, olyan, mint a csecsemőnek az anyatej – tápláló, tiszta, mai kifejezéssel szólva fogyasztóbarát, és mindenki számára elérhető. Erről árulkodik a tíz éve működő sepsiszentgyörgyi Míves Házban szerdán megnyílt, Erdélyi mintakincs című, eladással egybekötött kézműves-kiállítás.