Korszerű hagyományőrzés

2012. június 2., szombat, Közélet

A magyar díszítőművészetben kiemelt helye van a népi mintakincsnek, azt is mondhatnánk, olyan, mint a csecsemőnek az anyatej – tápláló, tiszta, mai kifejezéssel szólva fogyasztóbarát, és mindenki számára elérhető. Erről árulkodik a tíz éve működő sepsiszentgyörgyi Míves Házban szerdán megnyílt, Erdélyi mintakincs című, eladással egybekötött kézműves-kiállítás.

Erdély egyetlen, folyamatosan oktató kézművesházában nem először állítják ki a Guzsalyas Alapít­vány tanítványainak munkáit, minden alkalommal az előbbinél változatosabb a kínálat, igényesebbek az alkotások. Így van ez rendjén, mégis rácsodálkozunk, milyen mérhetetlenül tág az alkotói fantázia, amellyel a népi mintavilágot és az egyéni képzeletet ötvözik a kezdő és haladó mesterek, akik szabad idejükben szappanozzák a gyap­jút, formázzák az edényt, írókázzák, karcolják az előégetett darabokat, szabják és varrják a bőröket, zománcozzák a használati és dísztárgyakat. Az oktatók – Csókási Nóra Katalin (tűzzománc), Kolozsi Attila és Máté Szentkirályi Imola (fazekas), Tölgyesi Béla (bőr), Tóth-Birtan Tinka (nemez) – gyakran maguk is elcsodálkoznak, hogy az alapokra, amit ők adnak át a tanítványoknak, utóbb mi épül rá. Az a világ, amit ez a közösség megteremt a maga számára, és amelybe egy-egy évad termését összegző kiállítás alkalmával a kívülálló is bepillanthat, a szépérzék, a hagyománytisztelet szigete, ahová érdemes belépni, oda tartozni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 24
szavazógép
2012-06-02: Közélet - Farcádi Botond:

A visszatért Erdély – a remény korszaka

Erőteljes modernizáció, nemzetépítési törekvések, infrastrukturális fejlesztések, beruházások, a turizmus felvirágoztatása, a magyar nemzeti tér megteremtésére tett kísérlet – leginkább ezek jellemezték Erdélyt a "kicsi magyar világ" idején, a második bécsi döntést követően, de voltak e korszaknak árnyoldalai is, mint a magyar csapatok bevonulását követő visszaélések vagy a zsidók deportálása.
2012-06-02: Közélet - Iochom István:

Közös ügyünk a színház

A Kézdivásárhelyi Városi Színház és a Vigadó Kulturális Alapítvány csütörtök délután Közös ügyünk a színház címmel mintegy harminc érdeklődő jelenlétében kerekasztal-beszélgetést tartott, melyet Csinta Samu újságíró, az Erdélyi Napló főszerkesztője vezetett. A fórumon a színház vezetősége és a kuratórium négy tagja – Bíró Béla, Vetró András, Rácz Károly és Bányász István – is jelen volt.