Közös ügyünk a színház

2012. június 2., szombat, Közélet

A Kézdivásárhelyi Városi Színház és a Vigadó Kulturális Alapítvány csütörtök délután Közös ügyünk a színház címmel mintegy harminc érdeklődő jelenlétében kerekasztal-beszélgetést tartott, melyet Csinta Samu újságíró, az Erdélyi Napló főszerkesztője vezetett. A fórumon a színház vezetősége és a kuratórium négy tagja – Bíró Béla, Vetró András, Rácz Károly és Bányász István – is jelen volt.

A tanácskozást a színház vezetősége a befejezéshez közeledő önkormányzati ciklus végén fontosnak tartotta megejteni, beszámolva a megalakulástól napjainkig eltelt harminc hónapos időszakról.
Kolcsár József színművész, a társulat művé­szeti vezetője a három színházi évadról elmondta: három esztendő alatt a társulatnak há­rom igaz­gatója volt, Gergely László és Csapó György után másfél éve ő vette át a művészeti irányítást. Akkor tizenöt személy dolgozott a szín­háznál, közülük négy színész, az évad végére az alkalmazottak száma tizenegyre csök­kent. Egy ember több fel­adatkört lát el – hangsúlyozta –, és valamilyen szinten előbb-utóbb in­tézménye­síteni kellene a színházat ahhoz, hogy a társulatnak biztonságos jövője lehessen. Beszámo­lója végén felolvasta László Károly szín­művész kollégája erre az alkalomra írt leve­lét, melyben támogatásról biztosítja a társulatot.
Ferencz Attila gazdasági igazgató szám­adatokat közölt. Elmondta: az önkormány­zati színházként induló társulat a pályázási lehetőségek, a külső pénzforrások bevonása, illetve az ügyintézés miatt alapítványi színházzá alakult. Az első évadot közel négy­százezer lejes önkormányzati támogatásból bonyolította le, a következő két évadban az önkormányzati támogatás évi 300 000 lej volt, de az összköltségvetés 528 000, illet­ve 565 000 lej, ami azt jelenti, hogy a második és harmadik évadban már 43 és 47 százalékos önrészt kellett hozzátenni pályázati forrásokból, támogatásokból és bérletek, jegyek el­adásából. A színház az első évadban 45, a másodikban 52, a harmadikban pedig 69 saját előadást játszott, négy-négy, illetve hat bemutatót tartott. A három év alatt előadásaikat huszonötezer néző tekintette meg, az országban huszonhat helyszínen szerepeltek. A bérletesek számát a harmadik évadra sikerült ezerkétszázra növelni. A színházat politikamentessé kell tenni, és szolid pénzügyi hátteret biztosítani számára. A város mindenkori vezetőségének kell a színház fő támogatójának lennie – hangsúlyozta Ferencz Attila.
A kuratórium tagjai is az intézményesítés mellett foglaltak állást, Molnár Orsolya, a társulat művészeti titkára a színház és a helyi sajtó jó kapcsolatáról tartott rövid beszámolót.
A Kézdivásárhelyen született Csurulya Cson­gor, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetője dicsérő szavakkal illette Erdély legfiatalabb hivatásos színtársulatát, azt emelve ki, hogy országos szinten is a legalacsonyabb költségvetésből tartja fenn magát.
Gazda József színikritikus meglátása sze­rint a színházi bérletes előadásokat Kovász­nára is ki lehetne terjeszteni, hiszen most rendelkeznek színházteremmel; azt is hangsú­lyozta: a színháznak küldetése kell hogy le­gyen, amit a céltudatos műsorpolitikával együtt vállalni kell.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2012-06-02: Közélet - Fekete Réka:

Korszerű hagyományőrzés

A magyar díszítőművészetben kiemelt helye van a népi mintakincsnek, azt is mondhatnánk, olyan, mint a csecsemőnek az anyatej – tápláló, tiszta, mai kifejezéssel szólva fogyasztóbarát, és mindenki számára elérhető. Erről árulkodik a tíz éve működő sepsiszentgyörgyi Míves Házban szerdán megnyílt, Erdélyi mintakincs című, eladással egybekötött kézműves-kiállítás.
2012-06-02: Közélet - :

Jelmez, álarc, bábu Kézdivásárhelyen

Tegnap délután nyílt meg és június 7-ig látogatható a kézdivásárhelyi Vigadó földszinti termében a Marosvásár­helyen élő, lemhényi származású Sigmond Elíz Bohókás kiállítások című tárlata, mely betekintést ad a huszonhét esztendeig bábszobrászként, majd nyugdíjazása után jelmezkészítőként dolgozó Sig­mond Elíz munkásságába.