Nem voltak magyarok a Titanic fedélzetén

2012. június 5., kedd, Magazin

Hivatalosan is kiderült, hogy sem magyar túlélője, sem magyar áldozata nem volt a Titanic tragédiájának, a hajó utasai és személyzete között nem volt magyar nemzetiségű.

Elter Tamás tengerbiológus, az első magyar Titanic-expedíciót szer­vező The Explorer Society Ala­pítvány alelnöke elmondta, hogy az Osztrák–Magyar Monar­chia londoni konzulátusa 1912. április 28-án kelt és a közös külügyminisztériumnak címzett feljegyzésében 33 magyar utasról tesz említést, a benne szereplő magyar megjelölés azonban nem az áldozatok nemzetiségére, hanem állampolgárságára vonatkozott. Va­lamennyien horvát és bosnyák nemzetiségűek voltak. A tengerbiológus megvizsgálta az összes olyan fellelhető forrást, amely hivatalosan is megemlíthette a Tita­nic magyar utasainak nevét. Át­nézte az Encyclopedia Titanica összesített utaslistáját, valamint az 1912. április 10-i southamptoni, cherbourg-i és az egy nappal későbbi queenstowni beszállólistákat. Kutatásához az RMS Carpathia fedélzetére mentett és New York­ban kiszállt utasokról készült kimutatásokat is felhasználta. Átte­kintette a vízbe veszett, ismeretlen áldozatok személyazonosításáról ké­szített jegyzéket, és személyesen beszélt Lengyel Árpád unokájával, a Titanic túlélőit elsőként ellátó Carpathia magyar hajóorvosának leszármazottjával. Az unoka megerősítette, hogy nagyapja abban az öt írásbeli forrásban, amely a Titanic katasztrófájával kapcsolatban tőle fennmaradt, egyetlen magyar túlélőt sem említ. A The Explorer Society Alapítvány a kutatásokból kiderítette, hogy a magyar forrásokban túlélőként számon tartott személyek – Kisik An­tal és felesége, Hoffer Lujza, Rei­schl Mátyás, Cirbusz Géza, Hor­váth Dénes, Veress Zoltán és felesége, valamint Baghy Irma – sem a White Star Line egyetlen utasjegyzékén, sem pedig a Car­pathia fedélzetére felvett megmentettekről készített listán nem szerepelt. Egy 1913-ból származó ka­posvári hatósági iratban Titanic-áldozatként szereplő Simonyi Gi­zella neve szintén nem lelhető fel az áldozatokról készített egyetlen korabeli dokumentumban sem – részletezte Elter Tamás. Reischl Má­tyás, aki állítólag a Titanic egyet­len magyar alkalmazottjaként a luxusgőzös elsőosztályú éttermében szolgált pincérként, a hajó munkaszerződéseiben és fizetési jegyzékén sem szerepel. Rész­letesen átkutatták a Titanic első, másod- és harmadosztályú éttermeiben szolgáló alkalmazottak, a szobapincérek és stewardok listáját is. Reischl vagy akár csak hasonló nevű alkalmazott nevével azonban nem találkoztunk – jegyezte meg. Semmi bi­zonyíték nem utal arra, hogy akár egyetlen magyar nemzetiségű honfitársunk is utazott volna a Tita­nicon – szögezte le Elter Tamás.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-06-05: Magazin - :

Thérese Raquin Budapesten

Budapesten forgatnak a napokban Émile Zola Thérese Raquin című regényéből amerikai filmet, olyan sztárok főszereplésével, mint a kétszeres Oscar-díjas és négyszeres Arany Glóbusz-díjas Jessica Lange, Elisabeth Olsen – az Olsen ikrek húga –, vagy a Harry Potter-filmekben a gonosz Draco Malfoyt alakító Tom Felton.
2012-06-05: Magazin - :

A hasonmásoknak sem könnyű

Nem csupán II. Erzsébet királynőnek, de hasonmásainak is erőt próbáló napok a gyémántjubileumi ünnepségek: míg a szigetország lakói lobogókkal és szendvicsekkel készültek az uralkodó trónra lépésének 60. évfordulója alkalmából rendezett programokra, addig magának az "ünnepeltnek" és helyetteseinek rendkívül szoros a napirendjük.