Még fel kell szerelni a vizsgáztató központokban a hiányzó térfigyelő kamerákat, teljes létszámúra bővíteni a felügyelő tanárok egyelőre hiányos keretét, minden iskolában még egyszer ellenőrizni, készen állnak-e a szóbeli vizsgákkal hétfőn kezdődő érettségi lebonyolítására.
Miközben a szervezés utolsó simításait végzik, az alig néhány napja elballagott végzősök ismételnek, felkészítőkre járnak, pótolják, amit még lehet.
Legalább negyven dolgozatjavító tanárra van szükség román nyelv és irodalomból, harmincan javítanak magyar nyelv és irodalomból, ugyanennyien matematikából, tízen biológiából, nyolcan történelemből, hatan fizikából, négyen kémiából és még néhányan a többi tantárgyból. A keret összeállt, nem hiányzik senki, ellenben még több mint száz felügyelő tanár hiányzik, kevés a jelentkező. A hat vizsgáztató központban és öt alközpontban szervezett érettségire 2016-an iratkoztak be, több mint 1900-an idei végzősök, a korábbi ballagók inkább az augusztusi érettségit választják. Akik az előző években már két érettségin elbuktak, harmadszor fizetnek a vizsgákért. A megyei tanfelügyelőség által meghatározott díjszabás szerint a harmadik érettségi 230 lejbe kerül, a részvizsgákért 45 lejt, a szakmai bizonylatokért és szakvizsgákért 60 lejt kell fizetni.
A vizsgaszigorról, a diákok felkészültségéről korai lenne bármit is mondani, ellenben beszédesek a próbaérettségi gyalázatos eredményei, valamint az, hogy az olimpikonok számára tartott előrehozott érettségin országosan a vizsgázók 75 százaléka megbukott (Háromszék négy vizsgázójából kettőnek sikerült az érettségije).