A múlt század hetvenes éveiben szívgyógyászati kutatók Grönlandban az inuit törzs tagjait tanulmányozták, akik sok zsírt és húst esznek, de szív- és érrendszeri betegség közöttük szinte nincs. Kiderült, hogy táplálékukban igen sok az omega-3 zsírsav, és ez csökkenti a „rossz” vérzsírokat, lassítja a szívműködést, fékezi a vérnyomást, érelmeszesedést.
Az omega-3 zsírsavak úgynevezett esszenciális anyagok, amelyeket szervezetünk nem képes előállítani, ezért csak az egészséges táplálkozás útján kerülhetnek szervezetünkbe. Hosszú és bonyolult kémiai nevük miatt világszerte betűszóval jelzik őket (EPA, DHA, ALA).
A vizsgált betegek egyik csoportja EPA és DHA zsírsavat tartalmazó margarint fogyasztott, a második csoport margarinjában ALA volt, a harmadik a háromféle omega-3 zsírsav kombinációját kapta, a negyedik pedig omega-3 zsírsav nélküli margarint fogyasztott.
A negyven hónapos megfigyelés azt bizonyította, hogy a mindhárom omega-3 zsírsavval kezelt cukorbetegek 84 százalékkal ritkábban kaptak súlyos szívritmuszavart, mint azok, akiknek margarinjában nem volt ilyen hatóanyag. Annak is 72 százalékkal kisebb volt az esélye, hogy az omega-3 zsírsavas margarint evők a megfigyelési idő alatt szívinfarktus következtében fejezzék be életüket.(MTI)