Az elmúlt évtizedekben a napfényes Itáliát eluralta a maffia és a korrupció. Mindez egy idő után már elviselhetetlenné vált, s a sorozatos, egymást leköröző kormányválságok jelezték: valami baj van az olasz társadalom finomszerkezetében.
Az emberek elveszítették biztonságérzetüket, mindenki tarthatott a leszámolásoktól. Hatalma megdönthetetlennek látszott, állam volt az államban, akit nem tettek el láb alól, azt lefizették. Ekkor alakult meg a hazájuk sorsáért felelősséget érző vizsgálóbírák, ügyészek, magas rangú csendőr- és rendőrtisztek részvételével a „tiszta kezek” mozgalma, s igyekezett leképezni az olasz társadalmat – amint a világsikert arató filmsorozat címe is célzott rá – polipként fojtogató korrupciót, s felszámolni a maffiát. Nem volt könnyű, az életükkel játszottak, de a küzdelem végül is sikerrel járt, letartóztatták a maffia fontosabb vezetőit, megbénították a szervezetet, s fékezték a korrupciót.
Nálunk ilyen értelemben nincs maffia, van viszont korrupció, s mostanság, amikor a nagy országos umbuldákra lassan fény derül, látszik, milyen szorosan összefonódott az üzleti és a politikai élet, hogy a politikusok mennyire belekeveredtek a törvénytelen üzletekbe, áruba bocsátva befolyásukat, elképesztő állami szerződésekhez juttatva üzletfeleiket. A befolyással való üzérkedés került a korrupcióellenes ügyészség célkeresztjébe. Fel is derítettek néhány ügyet, a nyolcvankilences változások után először ítéltek letöltendő börtönbüntetésre egy minisztert. Ugyanakkor megfigyelhető az állandó kiszivárgás, amikor a politikus vagy az üzletember megtudja, hogy vizsgálat indult ellene, s letartóztathatják, egyszerűen meglép az országból.
Codruţ Marta múlt héten kipattant eltűnése azért is különleges, mert felesége, Sorin Blejnar volt adóhatósági főmufti közeli munkatársa jelentette be (?). Hogy kiről is van szó, kiderült a delikvens eltűnése után. Alaposan gyanúsítható különféle visszaélésekkel, kapcsolatban áll a romániai médiában mostanság sokat támadott „okos fiúkkal”, akik az államra nézve elképesztően előnytelen szerződéseikkel uralják az energetikaipart, hihetetlen nyereségekre téve szert. Marta lehetett volna a láncszem, de időben meglépett, most találgatják, hol lehet. Monacóban, az adóparadicsomban? Ez nem valószínű, mert ott az Interpol, ha kiadják a körözést, hamar elkaphatja. Szökése – s ez újabban divattá vált a szép Romániában – jelzi, hogy a román „tiszta kezek” jelképezte maffiaellenes főügyészség háza táján sincsen minden rendben, noha látszólag nagy csinnadrattával teszik a dolgukat, ha a gyanúsítottak nem lépnek olajra időben, megbilincselve szállítják be az ügyosztályra, egy idő után vádat emelnek, s akkor az ügy valahol elakad, vagy jönnek a román joghézagokat kihasználó, dörzsölt ügyvédek.
S a korrupcióellenes harc rendületlenül folyik tovább.