Talán soha nem láttak a borosnyóiak olyan felhőszakadást, mint amilyen kedd délután érte el a falut. A lehulló nagy mennyiségű csapadék következtében percek alatt tűnt el az örvénylő árban mezők, kertek termése, s a víznek nem állhatta útját semmi: kidőlt kapuk, kerítések sejtetik a telkek határát. Közel száz gazdaság szenvedett kárt, többnyire Nagyborosnyón, ahol tegnap szakadó esőben dolgoztak az emberek.
„Egy óra leforgása alatt több mint száz liter csapadék hullott, a patakok nem áradtak meg, a Bagoly parlagján történt a felhőszakadás, a víz gyakorlatilag a mezőről jött be a faluba. Kisborosnyón voltunk, s amikor jöttünk vissza, nem hittünk a szemünknek, hogy a falu között nem tudunk járni” – mondta érdeklődésünkre Lőrincz Kálmán polgármester, akivel a 195-ös számú ház előtt találkoztunk.
Kilencvenkét bennvalóban esett kár, ebből 27 lakás, továbbá nyolcvan pince és ugyanennyi kút telt meg vízzel-sárral.
Ottjártunkkor, tegnap délben két csapat dolgozott a gazdaságokban, és a harmadikat is várták. A lécfalvi önkéntes tűzoltók saját gépüket hozták, szivattyúzták a vizet a pincékből, az üzemanyagot az önkormányzat adta. Működésbe helyeztek egy búvárpumpát is, egy vállalkozó pedig saját berendezésével húsz pince vízmentesítésével segített a bajbajutottakon. A településvezető szerint hétszáz hektár mezőgazdasági terület károsodott, 400 hektár szántó és 300 hektár kaszáló került víz alá a felhőszakadás következtében. Kiköltöztetni senkit sem kellett házából, de ha súlyosbodik a helyzet, a tanács szomszédságában lévő épületet felajánlják a rászorulóknak.
Kádár Lehelék tornácán férfiak sorakoznak, miközben zúgó motor segítségével távozik a víz az útszéli sáncba. Mint mondja, a kút és a pince telt fel vízzel, de a házba nem ment be, szerencsére magas az alap. „A húgom gazdaságát érte kár, itt jött elő a víz, a kapu kinyílt közben, de a kerítést végül az a villanyoszlop fogta meg” – mutatja Kanyó Albert a víz nyomát, mely teljesen tönkretette a veteményest, megtöltötte a pincét. A kertet teljes hosszúságában, kapukat, veteményest, gyümölcsfákat döntött le az ár a szemben levő gazdaságban, a pincében tárolt használt háztartási és szerszámgépek tönkrementek – sorolja kérdésünkre Magyari Sándor. Takaros téglaháza nagy udvaron áll, mellette édesanyja háza, összesen négy család lakja a rendezett udvart. Az anyai ház pincéjét valósággal átmosta a víz, megbomlott az alap, néhol a falak meg is repedtek, s az árral együtt harminc mázsa kukorica menthetetlenül távozott a pincéből – ezt már Székely Adél sorolja szinte sírva a veszélyessé vált pincében, s mint mondja: nem is tudják, hogy egyáltalán a házban töltsék-e az éjszakát. Régi, de rendezett téglaházuk sárral tapasztott, a polgármester pedig segítséget ígért, ma reggel kavicsot, cementet kapnak a megerősítéshez.
A kárfelmérés tegnap is zajlott Nagyborosnyón, a mai összesítést a kormánybiztosi hivatalnak küldi el Lőrincz Kálmán polgármester. A sürgősségi felügyelőség negyven munkatársa kedd este segített a javak mentésében, tegnap a szinte folyamatos csapadékhullás miatt nem szivattyúztak sem az érintett gazdaságok alagsoraiból, sem a kutakból, erre azt követően kerül sor, amikor eláll az eső.
Kedd este a vasúti forgalomban is fennakadást okozott az eső, Málnás és Bükszád között egy kilométeres távon földet, ágakat hordott a víz a vasúti pályára, s míg ezeket eltakarították, a Budapest felé tartó szerelvény, a Korona kilencven percet várakozott a málnási állomáson. A közúti forgalom is hasonló okok miatt állt le negyven percre a málnási vasúti átkelőhely környékén, de a megyei rendőrség tegnap délutáni tájékoztatása szerint a háromszéki utakon szerdán már zavartalanul lehetett közlekedni.
Csíkból tegnap nagyobb esőzésről értesítették a megyei vízgazdálkodási hivatalt, vezetője, Kovács Ödön tegnap délután az Olton várt nagyobb vízhozamot, s mint mondta, szerdán Háromszéken nem volt áradásveszély.