Kézikönyv a cigánykérdés történetéről

2012. június 9., szombat, Világfigyelő

A 83. Ünnepi Könyvhéten mutatták be Majtényi Balázs és Majtényi György Cigánykérdés Magyarországon 1945–2010 című könyvét. A szerzők a tegnap tartott beszélgetésen elmondták: céljuk egy közérthető, akár diákok számára is érdekes történeti összefoglaló munka létrehozása volt.

Majtényi Balázs alkotmányjogász és Majtényi György társadalomtörténész gazdag képanyaggal ellátott, közel 230 oldalas könyve az 1945 és 2010 közötti évtizedeket áttekintve mutatja be a magyarországi cigánykérdést, azt, hogy miként alakult a különféle korszakok romapolitikája, milyen hatással van a Kádár-kor a mai helyzetre, hogyan viszonyult a kormányzat a rendszerváltás után a roma integrációhoz.
Van egy zárófejezet is, amely reflektál a 2010 utáni változásokra, de korszaktól függetlenül elemeztük va­lamennyi dokumentumot, amelyek valahogy a romák helyzetén kívántak javítani. Természetesen megvizsgáltuk a rendszerváltás után alakult civil szervezeteket is – mondta Majtényi Balázs. Hozzátette: olyan könyvet akartak írni, amely egységes szerkezetben, szemléletben próbálja bemutatni a cigánykérdés történetét. Az egyes fejezetekből akár több nagy monográfiát is lehetne írni, a mi célunk azonban az volt, hogy a nagyközönség számára is érdekes és olvasható legyen a kötet – magyarázta az alkotmányjogász. A kötet két határdátumáról elmondta: bár mindkét év önkényes választás, szükség volt meghatározni a vizsgálandó korszakot. Mint fogalmazott, ők az 1945 utáni roma történelemről kívántak átfogó munkát írni, a kormányváltás és azt követően az új alaptörvény elfogadása pedig mindenképpen korszakhatárt jelent. Az elmúlt két év közjogi változásainak hatásait azonban még nem lehet belátni. Majtényi Balázs szerint a közös munka előnye, hogy a kötet többfajta tudományági – történészi, jogászi, szociológusi – megközelítést ötvöz. Például a történeti áttekintésen kívül megvizsgálhattuk, hogy a különféle stratégiadokumentumokban milyen normatív-politikai szándékok jelennek meg – jegyezte meg. Hozzátette: céljuk az volt, hogy könyvük felhasználható legyen további társadalomtudományi kutatásokhoz. Ezt például bőséges jegyzetanyag, bibliográfia is segíti. A szerzők hangsúlyozták, hogy Magyaror­szá­gon sok nemzetiség törté­nete elnyomatástörténetnek látszódik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2012-06-09: Világfigyelő - :

Krasznahorka újjáépítéséért

Krasznahorka vára újjáépítéséért jótékonysági konferenciát rendezett az Ifjabb Gróf Andrássy Gyula Alapítvány tegnap Budapesten. Szeiler Erika, a szervezet kurátora megnyitóbeszédében elmondta, mivel az Andrássy család története szorosan összefonódik Krasznahorkával, a tavaszi katasztrófa utáni újjáépítéshez az alapítvány anyagi hozzájárulással, adományok gyűjtésével szeretne hozz­ájárulni.
2012-06-09: Világfigyelő - :

Vacsora a lila íriszes mellett (Károly herceg Zalánpatakon)

Zalánpatakon százegy a kapuszám, a falucska lakóinak száma nem éri el a százötvenet sem, mégis híres: az angol trónörökös, Károly herceg évek óta házat tart fenn, s ha teheti, néhány napot itt is tölt. Van is miért szeretnie ezt a vidéket, mondják a helybeliek, hiszen csend és nyugalom honol a hegyek köré szorult kis településen, s bármerre is tekintsen az ember, festő vásznára kívánkozó táj övezi.