A tét

2012. június 12., kedd, Máról holnapra

A vártnál nagyobb részvétellel, néhány botrányos jelenetet – a curcani-i csatát vagy az Uricani-ban magát éppen a választási iroda előtt felgyújtó férfi sajnálatos esetét – és néhány leleplezett csalást leszámítva, zavartalanul folytak a helyhatósági választások, s az előrejelzések szerint a szociáldemokrata–liberális koalíció földrengésszerű győzelmet aratott.

Ez, nyugodtan kijelenthetjük, nem volt véletlen, a januárban kezdődő tömegtüntetések előre jelezték! Ha az akkor, a hidegben üvöltözött elképzelések mindegyike nem is vált be (Băsescu elnök változatlanul a helyén van), de a kormány megbukott, és a helyhatósági választások jelezték: a választók nagy tömegei szavazva büntették a korrupciós ügyek hálóiba gabalyodó Demokrata Liberális Pártot, amely összesítésben második ugyan a baloldali koalíció mögött, de egy paraszthajszállal előzi meg a választásokon bizonyító néppártot. A vezér, Dan Diaconescu, a nép barátja boldog lehet, felkerült a táblára, az OTV-ben zajló, ortodoxnak éppen nem nevezhető választási kampány (s ez sokat elárul a bonyolult lelkületűnek éppen nem nevezhető román szavazóról is!) nem volt teljesen hatástalan.
A Ponta–Antonescu szövetség tehát tarolt, s országosan a hatvanszázalékos győzelem is bizonyítja, Buka­restben és a nagyobb városokban, a megyékben gyakorlatilag nem voltak számba vehető ellenfeleik. Ez persze a felelősség terhét is növeli, hiszen a végletesen megkeseredett, a napi gondokkal küszködő, megbízhatóan elszegényedő román választók nem bírnának elviselni még egy csalódást, s ha a szociáldemokrata–liberális–konzervatív szövetség polgármesterei és tanácselnökei, egyetlen szóval hatalomhoz jutó hívei, a sors kifogyhatatlan kegyelméből vagy szeszélyéből, nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket, ha az egyik, „kéz kezet mos” elvén alapuló, végletesen korrupt szövetséget felváltja egy másik, ha egy levitézlett párt gazdagodó és elvtelen, Istent sem, embert sem ismerő klientúráját felváltja egy másik (márpedig ismerjük például a szociáldemokraták újra hatalomhoz jutó, ugrásra készen várakozó, mohó és gátlástalan vörös báróit) – akkor ott vagyunk, ahol a part szakad.
De mindez egyelőre a bizonytalan jövő, ne jósoljunk, a választások másnapján még ne. Úgyis nagyon hamar eldől, hogy mi változik a román helyhatósági politikában.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 6
szavazógép
2012-06-12: Közélet - Bokor Gábor:

Támadják Kovászna zászlaját

Megtámadta a prefektus a közigazgatási bíróságon a kovásznai tanács közel kétéves határozatát, mellyel elfogadták a város zászlóját. A lobogót nyilvánosan a tavalyi városnapok alkalmával tűzték ki első alkalommal. Az egy évvel ezelőtti határozatot a román tanácstagok már akkor kifogásolták, úgy értékelték, a zászlón nem jelennek meg a románság jelképei. A határozattervezetet a jegyző is kedvezőtlenül véleményezte.
 
2012-06-12: Közélet - :

Toró T. Tibor: Százezer szavazót mozgósított az EMNP

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) mintegy százezer magyar szavazót késztetett politikai cselekvésre a vasárnapi önkormányzati választásokon, és több mint 225 önkormányzati képviselői és két polgármesteri mandátumot szerzett – jelentette ki a választási eredményeket értékelő tegnapi sajtótájékoztatóján Toró T. Tibor, a párt elnöke.