Markó: új magyar pártokra nincs szükség
Az RMDSZ által elért eredmények országos szinten is nagyon jók, ezáltal a szövetség bebizonyította, hogy teljesen fölösleges volt a hercehurca az új magyar pártokkal, ezek a pártok ugyanis csúnyán leszerepeltek.
Sikerült bebizonyítanunk, hogy nincs rájuk szükség – jelentette ki Markó Béla, az RMDSZ szenátora vasárnap este az Erdélyi Magyar Televízió választási különkiadásában. A szövetség volt elnöke szerint a bizonytalanok nem mentek el szavazni, mert kiábrándította őket a teljesen értelmetlen és teljesen fölösleges verseny, és nem mellékes az sem, hogy Erdélyben magyarországi politikusok kampányoltak.
Marosvásárhelyi végleges adatok
Frunda György megismételte 2008-as választási eredményét a mostani polgármester-választáson, az RMDSZ jelöltjére leadott szavazatok száma (28 837) mindössze 5-tel volt kevesebb, mint 2008-ban a szenátusi választáson (28 842). Négy évvel ezelőtt ez 49 százalékot ért, most valamivel több, mint 37-et. A tanácstagválasztáson az RMDSZ szerezte meg a legtöbb szavazatot. Három politikai alakulat jutott be a marosvásárhelyi képviselő-testületbe: az RMDSZ-nek 10 tanácstagja lesz a közgyűlésben, a DLP-nek 7, a Szociál-Liberális Szövetségnek pedig 6. A marosvásárhelyi polgármester-választás hivatalos eredménye: Dorin Florea 38 757 szavazat (50,07%), Frunda György 28 837 (37,26%), Cornel Brişcaru 6463 (8,35%), Benedek Imre 1298 (1,68%), Smaranda Enache 2038 (2,63%).
Boc mégis bevette Kolozsvárt
Kiélezett volt Marius Nicoară, a Szociál-Liberális Szövetség és Emil Boc volt kormányfő között a kolozsvári polgármesteri tisztségért folytatott küzdelem, a DLP jelöltje mindössze 1400 szavazattal vert rá ellenjelöltjére. A Kolozs megyei választási iroda szerint Boc 53 674, míg Nicoară 52 251 szavazatot szerzett. A Szociál-Liberális Szövetség 12 szavazókörzetben kérte a voksok újraszámolását, és választási csalással vádolja Bocot. A Transindex által megszólaltatott Péter László szociológus szerint Boc győzelme azért valósulhat meg, mert nem állt ki nyilvános vitára, ugyanakkor az áldozat szerepében tetszelgett a bukaresti politikai viszonyok kapcsán.
Elvesztett városok
Nem lesz magyar polgármestere több olyan erdélyi településnek, ahol többségben élnek a románok, de eddig magyar volt a városvezető. Szatmárnémetiben, ahol a magyar lakosság aránya 37,6 százalék, Ilyés Gyula, az RMDSZ jelöltje – aki az elmúlt nyolc évben vezette a várost – alulmaradt Dorel Coicával, a Szociál-Liberális Szövetség jelöltjével szemben, aki mintegy hatezerrel több szavazatot kapott. Szászrégenben a szintén RMDSZ-es Nagy András vesztett a szociál-liberális Maria Precuppal szemben. Nagy András két mandátum erejéig töltötte be a városvezetői tisztséget Szászrégenben, ahol a magyar lakosság számaránya 26 százalék. A Temes megyei, mindössze 11 százaléknyi magyar lakossággal rendelkező Zsombolyában sem sikerült Kaba Gábornak újabb polgármesteri mandátumot nyernie.
Választási csalások
A helyhatósági választások napján több mint 1200 választási incidens történt, 38,1 százalékuk nyert megerősítést – közölte Marius Militaru, a közigazgatási és belügyi tárca szóvivője. Elmondta, a feljelentések közül 210 eset bizonyult bűncselekménynek, ezek közül 23-at ismeretlen, 187 esetben pedig ismeretlen tettesek követtek el. A bűncselekmények miatt 227 személy ellen indult bűnvádi kivizsgálás. A szóvivő szerint ugyanakkor 176 feljelentést tettek választási megvesztegetés miatt, és ezek közül 61 eset bizonyult valósnak. Többszörös szavazás miatt 14 feljelentést tettek, amelyek közül 8 bizonyult valósnak, és 21 feljelentés érkezett jogosulatlan szavazás miatt, ebből 16 nyert megerősítést. A választások napján 262 bűnvádi eljárást indítottak, melyekben 320 személyt vizsgálnak, hatot közülük letartóztattak. A hatóságok ugyanakkor 156 bírságot róttak ki, ezek összege 106 000 lejre rúg.