Elsötétülhet Görögország

2012. június 13., szerda, Világfigyelő

A görög magánszemélyek és vállalatok nem fizetik közüzemi számláikat, ezért az áramtermelők, erőművek lassan kifogynak a pénzből.

Valós veszélynek nevezi egy szakember, hogy állami kölcsön nélkül elsötétülhet az ország. Közben a gyógyszercégek, gyógyszerészek is azzal fenyegetőznek, hogy bojkottálják az állami biztosítót, vissza akarják szerezni a pénzüket.
A gazdasági válság hatására a görög energiaszolgáltatók lassan nem tudják majd kifizetni a behozott gázt, és nem tudják működtetni az erőműveket, ezért nem kizárt, hogy áramszünet lesz az országban – írja a görög Ekathimerini lap. Az újság arról számol be, hogy az energiacégek a napokban találkoznak a kormány képviselőivel, és 300 millió eurós kölcsönt szeretnének kapni. Ennyi pénzre van szükség ahhoz, hogy ki tudják fizetni az Oroszországból, Törökországból, Olasz­országból behozott gáz árát. Az energiacégek azért vannak nagy bajban, mert a görög emberek és a vállalati fogyasztók nem egyenlítik ki a számlákat. A Standard & Poor’s cég felmérése szerint a kifizetetlen számlák aránya 50 százalékra ugrott. Az áramszünet valós veszély – dramatizálta a helyzetet egy svájci székhelyű energetikai tanácsadó cég ügyvezetője. A görögöknél nemcsak az áram- és gázszámlát nem fizetik egyre többen, hanem az adót sem az államnak. A cégek pedig az adók mellett az egymásnak járó összeget is visszatartják.
A gyógyszerészek azzal fenyegetőznek, hogy bojkottálni fogják az állami biztosítót. A nagy gyógyszercégek képviselői ma tanácskoznak arról, hogyan tudnák visszaszerezni a pénzüket. A múlt hónapban már úgy döntöttek, nem hiteleznek az állami társadalombiztosítónak arra válaszul, hogy a kormány visszautasította kérésüket a biztosító adósságainak rendezéséről. A gyógyszertárak lépése azt eredményezte, hogy a betegek vagy készpénzért kaphattak gyógyszert, vagy kénytelenek voltak sorba állni az állami biztosító által működtetett néhány gyógyszertárban. A patthelyzet feloldásának reményét jelenti az, hogy az állami biztosító nemrég jelentette be, a piaci gyógyszertáraknál fennálló adósságából a márciusra jutó részt, 75 millió eurót kifizet. A gyógyszergyárak több nagyobb kórházba sem szállítanak már gyógyszert, hogy így is tiltakozzanak a pénzük befagyasztása ellen.
A jelentések hátterében az áll: karnyújtásnyira lehetünk attól, hogy a görögök feladják az eurót, bevezetik a régi fizetőeszközt, a drachmát, ez pedig az első időben káoszt okozna az országban. A lakosság és a cégek a válságos helyzetre készülnek, igyekeznek tartalékolni, ezért nem fizetik az adókat és a közüzemi számlákat.
Hét végén parlamenti választásokat tartanak az országban, és azok eredménye könnyen felgyorsíthatja az eurózónából való kilépést, ugyanis az euróellenes szélsőséges pártok a közvélemény-kutatások alapján nem állnak rosszul. Az is káoszt okozhat azonban, ha ugyanaz történik, mint ami bő egy hónappal ezelőtt: egyik erő sem tud kormányt alakítani, így az ország továbbra is irányítás nélkül marad.  (origo.hu)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2012-06-13: Világfigyelő - :

Véget kell vetni a megszorításoknak (Roubini a válságról)

Az euró leértékelésével, adócsökkentéssel és béremeléssel kellene beindítani az euróövezet gazdaságát Nouriel Roubini szerint.
2012-06-13: Világfigyelő - Farcádi Botond:

Röviden

Nem hagyják a nemzeti szuverenitást
A magyar kormány mindenben kompromisszumkész, de a nemzeti szuverenitást nem hagyja korlátozni, a nemzetstratégiai érdekeket pedig nem hagyja felrúgni – mondta a Nemzetközi Valutaalappal folytatandó tárgyalásokkal kapcsolatban Giró-Szász András.