Viszockij-konferencia és -koncert

2012. június 13., szerda, Magazin

Vlagyimir Viszockij (1938–1980, a felvételen), az életében tiltott orosz költő, zeneszerző, énekes életéről, munkásságáról tartanak nemzetközi konferenciát ma a Budapesti Gazdasági Főiskolán, majd alkotásaiból koncertet rendeznek az Orosz Kulturális Központban.
 

Az események szervezője a Régiók Interkulturális és Orosz Nyelvi Egyesülete, amely elsősorban orosz nyelv­tanárokat tömörít. Viczai Pé­ter, a szervezet elnöke elmondta, hogy az egyesület fennállásának 20. évfordulóját Vla­gyimir Vi­szockijjal ünneplik. Ő maga is Viszoc­kij-kutató, az orosz költő volt doktori disszertációjának témája. „A mostani lesz az első Viszockij-konferencia Ma­gyarországon, költői est, kiállítás és koncert már többször is volt. A szerda délelőtti nemzetközi konferencián Szent­­már­toni János, a Ma­gyar Író­szö­vetség elnöke köszönti a résztvevőket, akik között magyarok mellett orosz, bolgár és ghánai előadók elemzik verseit, zenéjét, a történelmi kort, a Brezs­nyev-érát, amelyben a költő az elhallgattatott művészek közé tartozott, és azt is, miként lehet felhasználni munkásságát az orosz nyelvi oktatásban” – fejtette ki a főszervező.
Az Orosz Kulturális Intézetben ma este Farkasvadászat címmel összeállítás hangzik el Viszockij verseiből és dalaiból a Cécó-Akusztik együttes előadásában. A frontember, Horányi Lász­ló színművész, énekes, gitáros, aki deb­receni színészként a Hangfogó együttessel már előadott Viszockij-műsort, ezúttal Russ Pál és Vincze Ervin társaságában lép szín­padra. Viczai Péter azt is elmondta, hogy Viszockijt ma már „össznépi Vo­logyának” tartják, népszerűsége folyamatosan nő, Oroszországban többen olvassák, mint Puskint vagy Dosz­to­jevszkijt. Annak idején a tiltások ellenére is megénekelte az emberek gondját, baját, álmait, és mindazt kimondta, amit a mindennapi ember nem mert. Életében mindössze egyetlen verse jelent meg hivatalosan, de annak a szövegét is megkurtították. Ma több múzeuma van országszerte, többek között Moszkvában is. Gorbacsov hatalomra jutásával, a peresztrojka idején kezdték kiadni verseit és dalait, amelyekből nyolcszázat hagyott hátra. Magyarországon három verseskötete jelent meg: a Tilalmakat szegve, a Far­kasösvényen és A végzet dalai, mind a hármat Viczai Péter szerkesztette.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 181
szavazógép
2012-06-13: Magazin - Józsa Lajos:

Művészek adózási kötelezettsége

Erdélyben a 19. század elején színészek, komédiások, kötéltáncosok, muzsikusok, szemfény­vesztők tartottak előadásokat városokban és nagyobb településeken, főleg országos vásárok alkalmával.
2012-06-13: Magazin - :

Startra kész a feketelyuk-vadász

Startra kész az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA feketelyuk-vadász űrteleszkópja, a NuSTAR.