Startra kész az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA feketelyuk-vadász űrteleszkópja, a NuSTAR.
A röntgencsillagászati műholdat a tervek szerint ma, közép-európai idő szerint délután fél hatkor indítják a Marshall-szigeteki Kwajalein atollról.
A 165 millió dolláros NuSTAR-t (Nuclear Spectroscopic Telescope Array/Nukleáris Spektroszkóp-távcsőrács) Pegasus XL hordozórakétán juttatják pályájára – olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon. A hordozórakétát a röntgencsillagászati műholddal együtt L-1011 Stargazer szállítógép juttatja körülbelül 12 kilométeres magasságba, ahol leválasztják róla a Pegazust. Öt másodperc múlva beindul az első rakétafokozat, majd megkezdődik a 13 percen át tartó emelkedés a világűrig.
Az 550 kilométeres magasságban keringő NuSTAR röntgencsillagászati „szemei” segítségével fekete lyukakra és egyéb egzotikus kozmikus röntgenforrásokra fog vadászni más galaxisokban. A röntgentartomány nagyobb energiájú, a gammasugárzáshoz közelebbi tartományában lévő, úgynevezett kemény röntgensugárzási forrásokat keresi majd, azt kutatva, hogyan formálódnak és növekednek a fekete lyukak, valamint hogy ezek a folyamatok miként hatnak az otthonukként szolgáló galaxisokra. Az űrteleszkóp a fekete lyukak legbelsőbb régióit vizsgálja, ahol a forró anyag csaknem a fény sebességére gyorsul fel, nagy energiájú röntgensugárzást bocsátva ki. Ezekben a térségekben a fény is megtörik és eltorzul a fekete lyukak rendkívül erős gravitációjának betudhatóan.
A NuSTAR a szupernóvák maradványait is kutatja, hogy a tudósok bővítsék az atomok képződésével kapcsolatos ismereteiket, valamint megfigyeli az aktív galaxismagok szélsőséges környezetét. A várakozások szerint az új űrteleszkóp felvételei tízszer élesebbek lesznek, mint a jelenleg működő röntgencsillagászati műholdak képei.