Polgárháború Szíriában
Mintegy kétezer szíriai menekült Törökországba az elmúlt 48 órában – közölte tegnap az ankarai külügyminisztérium. Selcuk Unal szóvivő szerint ezzel 29 500-ra emelkedett az országban menedéket keresők száma.
A szíriai hadsereg tegnap ellenőrzése alá vonta az ország nyugati részén fekvő Haffe városát. A szíriai állami televízió adásában azt közölték, a Bassár el-Aszad elnökhöz hű erők helyreállították a nyugalmat és a biztonságot Hafféban azt követően, hogy a várost megtisztították „a fegyveres terrorcsoportoktól”. Ezt a kifejezést használják a hatóságok az Aszad elleni felkelőkre. Az ENSZ békefenntartó műveleteinek vezetője szerint Szíriában már polgárháború folyik, és a kormány városokat és nagy területeket veszített el. Ezt az állítást a szíriai külügyminisztérium valóságtól elrugaszkodottnak nevezte.
Bolívia bocsánatot vár
Magyarországnak bocsánatot kellene kérnie a bolíviai hatóságok által 2009-ben felszámolt – magyar állampolgárokat, köztük Tóásó Elődöt is tagjai között tudó – „terrorista sejt” agressziója és az Evo Morales bolíviai elnök meggyilkolására vonatkozó tervei miatt – jelentette ki a szerdai bolíviai lapok szerint Álvaro García Linera bolíviai alelnök. A bolíviai alelnök arra reagálva tette ezt a kijelentést, hogy Adrian Oliva ellenzéki képviselő egy sajtótájékoztatón ismertette azt a dokumentumot, amelyet információi szerint a magyar Országgyűlés emberi jogi és külügyi bizottságai május végi ülésén fogadtak el, s amely a Tóásó-üggyel kapcsolatban tapasztalható visszaélések és jogsértések miatt az Európai Unió által Bolíviának nyújtandó gazdasági támogatás felfüggesztését szorgalmazta. A budapesti külügyminisztérium tegnap közölte: Magyarország nem tartja szerencsésnek és nem is tudja értelmezni a bolíviai alelnök szavait.
Kisebbségügyi kormánybiztos
A. Nagy László, a Most – Híd szlovák–magyar párt elnökségi tagja lesz a kisebbségügyi kormánybiztos Szlovákiában – döntött Robert Fico kormánya tegnapi ülésén Pozsonyban. A kormány A. Nagy László kinevezésének jóváhagyásával együtt elfogadta a kisebbségügyi kormánybiztos statútumát is. Ennek értelmében a kormányhivatal fennhatósága alatt létrehozzák a kisebbségügyi kormánybiztos hivatalát. Utóbbi tanácsadói szervként működik majd, tevékenységét a kormányhivatal mindenkori vezetőjével és a tevékenységi köre által érintett tárcavezetőkkel fogja egyeztetni. A kormánybiztos posztjának létrehozását azt követően határozta el Robert Fico kabinetje, hogy úgy döntött: nem tölti be, majd megszünteti az emberi jogi és kisebbségi kormányalelnök posztját. A tisztség megszüntetéséért Fico kormányát – civil szervezetek és a magyar politikai érdekképviselet részéről – egész sor kritika érte. Elemzők szerint a kormánybiztos jogkörei számottevő visszalépést jelentenek az emberi jogi és kisebbségügyi miniszterelnök-helyetteséhez képest, legtöbb kérdésben csak véleményezési hatásköre van.