Röviden

2012. június 14., csütörtök, Világfigyelő

Polgárháború Szíriában
Mintegy kétezer szíriai menekült Törökországba az elmúlt 48 órában – közölte tegnap az ankarai külügyminisztérium. Selcuk Unal szóvivő szerint ezzel 29 500-ra emelkedett az országban menedéket keresők száma.

A szíriai hadsereg tegnap ellenőrzése alá vonta az ország nyugati részén fekvő Haffe városát. A szíriai állami televízió adásában azt közölték, a Bassár el-Aszad elnökhöz hű erők helyreállították a nyugalmat és a biztonságot Hafféban azt követően, hogy a várost megtisztították „a fegyveres terrorcsoportoktól”. Ezt a kifejezést használják a hatóságok az Aszad elleni felkelőkre. Az ENSZ békefenntartó műveleteinek vezetője szerint Szíriában már polgárháború folyik, és a kormány városokat és nagy területeket veszített el. Ezt az állítást a szíriai külügyminisztérium valóságtól elrugaszkodottnak nevezte.

Bolívia bocsánatot vár
Magyarországnak bocsánatot kellene kérnie a bolíviai hatóságok által 2009-ben felszámolt – magyar állampolgárokat, köztük Tóásó Elődöt is tagjai között tudó – „terrorista sejt” agressziója és az Evo Morales bolíviai elnök meggyilkolására vonatkozó tervei miatt – jelentette ki a szerdai bolíviai lapok szerint Álvaro García Linera bolíviai alelnök. A bolíviai alelnök arra reagálva tette ezt a kijelentést, hogy Adrian Oliva ellenzéki képviselő egy sajtótájékoztatón ismertette azt a dokumentumot, amelyet információi szerint a magyar Országgyűlés emberi jogi és külügyi bizottságai május végi ülésén fogadtak el, s amely a Tóásó-üggyel kapcsolatban tapasztalható visszaélések és jogsértések miatt az Európai Unió által Bolíviának nyújtandó gazdasági támogatás felfüggesztését szorgalmazta. A budapesti külügyminisztérium tegnap közölte:  Magyarország nem tartja szerencsésnek és nem is tudja értelmezni a bolíviai alelnök szavait.

Kisebbségügyi kormánybiztos
A. Nagy László, a Most – Híd szlovák–magyar párt elnökségi tagja lesz a kisebbségügyi kormánybiztos Szlo­vá­kiá­ban – döntött Robert Fico kormánya tegnapi ülésén Po­zsonyban. A kormány A. Nagy László kinevezésének jóváhagyásával együtt elfogadta a kisebbségügyi kormánybiztos statútumát is. Ennek értelmében a kormányhivatal fennhatósága alatt létrehozzák a kisebbségügyi kormánybiztos hivatalát. Utóbbi tanácsadói szervként működik majd, tevékenységét a kormányhivatal mindenkori vezetőjével és a tevékenységi köre által érintett tárcavezetőkkel fogja egyeztetni. A kormánybiztos posztjának létrehozását azt követően határozta el Robert Fico kabinetje, hogy úgy döntött: nem tölti be, majd megszünteti az emberi jogi és kisebbségi kormányalelnök posztját. A tisztség megszüntetéséért Fico kormányát – civil szervezetek és a magyar politikai érdekképviselet részéről – egész sor kritika érte. Elem­zők szerint a kormánybiztos jogkörei számottevő visszalépést jelentenek az emberi jogi és kisebbségügyi miniszterelnök-helyetteséhez képest, legtöbb kérdésben csak véleményezési hatásköre van.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 26
szavazógép
2012-06-14: Világfigyelő - :

Vészhelyzeti tervek

Brüsszeli források szerint vészhelyzeti terveket készít az Európai Bizottság a görög pénzügyi összeomlás esetére.
2012-06-14: Sport - :

Labdarúgó Eb, 2012, A-csoport – 2. forduló: Lengyelország–Oroszország 1–1 (0–1)

Varsó, Nemzeti Stadion, 56 070 néző. Játékvezető: Wolfgang Stark (német). Len­gyelország: Tyton–Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch, Dudka (Mierzejewskim, 73.), Polanski (Matuszczyk, 85.), Blaszczy­kowski, Murawski, Obraniak (P. Brozek, 90.), Lewandowski. Oroszország: Mala­fe­jev–Anjukov, Ignasevics, A. Berezuckij, Zsirkov, Sirokov, Gyenyiszov, Zirjanov, Dzagojev (Izmaljov, 79.), Kerzsakov (Pavljucsenko, 70.), Arsavin. Gólszerzők: Blaszczykowski (57.), illetve Dzagojev (37.).