A Székely Mikó Kollégium ötvenéves vén diákjai május 26-án tartották találkozójukat az iskolában.
Kondor Ágota igazgatónő és a karvezető szép programmal köszöntötte a résztvevőket, emlékbeszédet Zayzon Samu nyugalmazott csíkszeredai iskolaigazgató mondott a vártemplom melletti kopjafasornál, ebből szemelgetünk.
„ (...) Mi a ’62-esek kopjafájánál állunk. Számunkra itt van térerő. Sem a Cosmote, sem az Orange, sem a Vodafon nem tudja közvetíteni azokat a jeleket, amelyeket mi itt regisztrálni tudunk. A mikós lélek finom rezdüléseit csakis a Mikó-fon tudja továbbítani. S csak az tudja igazán tisztán érzékelni, akár fél évszázad messzeségéből, akinek az adó-vevő készülékét a Székely Mikó Kollégiumban rakták össze.
Ez az intézmény adta ennek a készüléknek a vázát. Olyan szellemi-lelki-erkölcsi alapot, amelyre építeni lehet, amely döntő módon megszabta gondolkodásmódunkat, értékrendünket, viszonyulásunkat embertársainkhoz és a világhoz. (...)
Ennek a szellemi katedrálisnak a tartóvázát a kollégium nevelési alapelvei adják. A mesterek – az egymást követő tanárnemzedékek – faragják ki az építőköveket, hogy megfelelő helyre lehessen azokat beilleszteni. A mi időnkben rossz időjárási viszonyok közepette is folyt az építkezés. Építőmestereink a kitartás, a munkaszeretet, a becsület, a felelősségérzet példaképei voltak. Hálával és tisztelettel gondolunk Rácz Lajos tanár úr precizitására, rendíthetetlen következetességére, Antal Miklós tanár úr mosolyogva kiosztott agytornáztató feladataira, Fekete Gábor osztályfőnök igényesen megszervezett tornaóráira, igényes értékelő munkájára, Berde Zoltán erőfeszítéseire az irodalmi műelemzés és anyanyelvápolás érdekében, Kulcsár Gabriella közvetlenséggel ötvözött igényességére, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc eszméinek irodalmi művek révén való lélekemelő tolmácsolására, Tiboldi tanár úr szelídségére, Salamon Sándor tanár úrnak a francia irodalom gyöngyszemeit közvetítő és tanulságos előadásaira, Albert Ernő igazgató úr veretes beszédeire.
Az akkori tantervek beszorították mozgásterüket. A pártállam által megszabott keretek közül lehetetlen volt kitörni. Ez egyenlő lett volna az öngyilkossággal. Nemcsak maguknak, hanem nekünk is ártottak volna. Tették, amit tenni kellett. Szavak nélkül érzékeltették, hogyan viszonyulnak a történelmi eseményekhez, az adott kor fals eszmerendszeréhez. S mi megértettük, amit meg kellett érteni.
Nem verték belénk a kollektív bűntudatot, mint ahogy azt sok helyen tették. A kommunizmus perspektíváját sem rajzolták meg olyan lelkesedéssel, hogy mi a fényes jövő távlata révén az örömtől sírógörcsöt kapjunk, mint az észak-koreaiak Kim Ir Szen megpillantásától. Pedig a kicsengetési kártyánkon a fényképünk mellett román és magyar nyelven a következő szöveg díszeleg:
„Új fejlődési szakaszba lépünk, amely megnyitja népünk előtt a szocializmus teljes diadalának és a kommunizmusra való fokozatos áttérésnek fényes távlatát.”
Aki csak a Gh. Gheorghiu-Dej-i idézet alapján akarja megítélni az 50-es, 60-as évek Mikó Kollégiumának szellemiségét, nevelői légkörét, nagyot téved. Ez csak a máz! A rejtőszín! Túlélési stratégia. A környezet színezetébe besimuló béka nem száraz levél, nem avar.
Akkor több-kevesebb tudatossággal éltük meg ezt az állapotot, és simultunk be a környezet színébe, anélkül, hogy lényegében azonosultunk volna vele. S a lelkünk így maradt ép és így maradt magyar.
Mindezt elsősorban tanárainknak köszönhetjük, az ősi schola szellemiségének, hagyományainak.
Ez ad erőt reménykedni ma is, hogy a multik spekulatív és erőszakos fellépése ellenére, hogy az egyre fenyegetőbb globalokrácia nemzeti létet veszélyeztető támadásai ellenére is lesz folytatás, hogy sikerül a haladás és megmaradás egyensúlyát megteremteni.