Gyakran kérdezgetik tőlem: te miért dolgozol ingyen? Mi értelme a bizonyos szervezetekben való önkénteskedésnek?
Még nagyszüleink idejében is létezett a nagy múltú kalákázás fogalma. Ezek alkalmával összegyűltek a rokonok, ismerősök, s egy-egy fiatal pár házának felépítését, tető kijavítását stb. segítették megoldani.
Napjainkban az önkéntesség még nagyobb tereket hódít, hisz ma már lehetőség van bármely kontinens bármely országában segíteni a rászorultakon. Ezek esetében természetesen ingyenes ellátásra, képzésekre, gyakran szimbolikus összegű fizetségre is számíthatunk. Szakmai berkekben gyakoriak a viták, megoszlanak a vélemények: a fizetett önkéntesség valójában önkéntesség?
Az én álláspontom szerint igen, ha az adott személy a civil szféra (de nemcsak) egy szervezetének nevét, eszközeit felhasználva az adott térség adott problémájára megoldást keres, talál, illetve értéket teremt, ugyanakkor legjobb esetben rendelkezik önkéntesszerződéssel. Mi is az önkéntesszerződés, illetve mi foglaltatik bele? A szerződés tartalmazza a szervezet/alapítvány és önkéntes nevét, személyes adatait, jogait, kötelezettségeit. Külföldön ennek a rendszere sokkal kiforrottabb, rendszerezettebb, mint hazánkban. Ugyanakkor miért lehet számodra ez fontos? Amikor majd munkát keresel, beírhatod önéletrajzod „Tapasztalatok” bekezdéséhez: önkéntes voltam az adott szervezetnél, és a következő képességeket sajátítottam el, ugyanakkor kimagasló eredményeket értem el az alább felsorolt területeken.
A szervezetek mindezeken felül tevékenységedet önkéntesórákban számolják. Ez azért lehet fontos neked, mert bizonyos külföldi egyetemeken követelmény adott számú önkéntesóra „ledolgozása”. Ezt a munkát azonban nem hagyományos értelemben vett munkának kell venned. Nézzük például a Sepsiszentgyörgyön működő Turulmadár Ifjúsági Irodát. Azért is említem itt most, mert nemrég indult önkéntestoborzó projektjük. Amennyiben úgy döntesz, hogy bekapcsolódnál az iroda életébe, részt vállalhatsz a Berde Mózsa Kör munkájában, mely révén az iroda I–IV. osztályos, szociálisan hátrányos helyzetű gyerekeknek tart foglalkozásokat, de lehetőséged nyílik kipróbálni magad a fotózásban, pályázatírásban is. S mint tudjuk, az önkéntesség sosem egyoldalú tevékenység. A Turulmadár Ifjúsági Iroda fáradalmaidért csapatépítő táborok, képzések, lelki gondozás, mentalitásváltoztatás és a kapcsolatépítés lehetőségét, na meg persze rengeteg jókedvet nyújt. (Jelentkezés és további információk a www.turuliroda.ro honlapon)
Bencze Melinda