Már az előrejelzések is mutatták, rosszul áll a volt kormánypárt szénája. Igaz, a közvélemény-kutatások jóslatai nem mindig váltak be
. Mint az adatok összesítése után kiderült, a Demokrata Liberális Párt lényegében a voks utáni előrejelzésekhez képest valamivel jobban szerepelt, de elveszítették bukaresti kerületi polgármestereiket is, s általában a megyei, városi tanácsokban is kisebbségbe kerültek.
A csúfos vereséget lehet magyarázni, de nem érdemes. Először a bukaresti szervezet elnöke, Elena Udrea jelentette be lemondását, amit negyvenegy hasonló gesztus követett csütörtök este egy viharos gyűlésen, ahol a párt korifeusai, befolyásos emberei vádaskodva húzták egymásra a vizes lepedőt, noha se lepedő, se víz.
Lemondott a Kolozsvárott mégiscsak nyerni tudó Emil Boc is, kijelentve, hogy a következő választáson nem is jelölteti magát. A pártelnöki tisztségre a szenátus elnöke, Vasile Blaga esélyes, aki kifejtette: a pártban elégedetlenség és széthúzás uralg, sürgősen rendezni kell a sorokat, ha az alakulat nem akar csúfosan lebőgni a vészesen közeledő parlamenti választásokon is.
Feltehetjük a kérdést: milyen okai voltak ennek a választási (le)szereplésnek?
Elsősorban a pártelnök és egykori miniszterelnök, Emil Boc határtalan szervilizmusa, a pártot, akárcsak a kormányt, évekig a szeszélyes Traian Băsescu államfő irányította, előtérbe tolva az ő hívének számító Elena Udreát, aki egyáltalán nem örvendett nagy népszerűségnek kollégái körében.
A népszerűségvesztésben kardinális szerepet játszott a korrupció, amely az utolsó években soha nem látott méreteket öltve hálózta be Romániát. A nagy országos umbuldák feltárásra várnak, de ehhez a Korrupcióellenes Ügyészségnek is komolyabban kellene vennie a dolgát, az elmúlt években úgy tűnt, mintha Traian Băsescu bosszúvágya és szeszélyei irányították volna az unió felé nagy hangon kommunikált korrupció elleni harcot. Így azután nemigen vitték végig a gyanús ügyeket, miközben a politikába bekeveredő gazdasági klientúra hihetetlen méretekben szipolyozta az államot. Cégbirodalmak épültek ki költségvetési pénzekből!
Szerepet játszott a népszerűségvesztésben a Boc-kormány megszorításokra alapozó politikája is, a lakosság nagyobb része elszegényedett, s láthattuk a januárban dühöngő tüntetéseken is, hogy az emberek elveszítették türelmüket. Ezért is büntették a helyhatósági választásokon a volt kormánypártot.
Blaga minden politikai tehetségére szükség lesz, ha ebből a széteső csapatból sikeres pártot akar varázsolni néhány hónap alatt.
Ha neki sem sikerül – a tagok tömegesen lépnek át más alakulatokba –, a Demokrata Liberális Párt könnyen végleg eltűnhet a színről.