Rendhagyó kiállításnak ad otthont a következő egy hónapban a Székely Nemzeti Múzeum, ahol tegnap este a székely származású magyar géniusz, Puskás Tivadar munkásságát bemutató emléktárlat nyílt.
A sokoldalú feltaláló nevéhez szervesen kapcsolódik a telefonközpont és a telefonhírmondó, ezekről és Puskás további vívmányairól, érdeklődési köréről is tájékozódhatunk a Tolerancia Teremben kiállított, igen gazdag anyagból. Ezt egészíti ki a távközléshez és tömegtájékoztatáshoz kapcsolódó, javarészt működőképes készülékeket felvonultató tárlat, mely Csáky Ernő és Kiss Albert tanár gyűjteményére épül. Bár a múzeumokban általában semmihez nem érhet hozzá a kíváncsi szemlélő, a Puskás-emlékkiállítás szervezői arra kérik a látogatókat: érintsék meg, játsszanak, próbálják ki a bemutatott, mintegy félezer készüléket, berendezést. Csáky Ernő, a tárlat megálmodója és kurátora az őskori távközléstől napjainkig tartó időutazásra hív minden érdeklődőt, korosztálytól függetlenül: morzét hallgathatunk, régi telefon induktorát forgathatjuk, meghallgathatjuk Puskás Tivadar 1893-ban elindított telefonhírmondóját, de megismerhetjük a Puskás-féle telefonközpontot is működés közben. Hallgathatunk titokzatos morzéjeleket, billentyűzhetünk, vagy akár elektromos rókavadászatba is bekapcsolódhatunk, régi lámpás rádiókat csodálhatunk, ismerkedhetünk a sepsiszentgyörgyi távközlés szakembereivel.
Puskás Tivadar munkásságáról méltatlanul keveset tudunk, a most megnyílt technikatörténeti kiállítás, illetve a magyar feltalálónak szentelt könyv ezért is hiánypótló. Tegnap este a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Termében népes érdeklődő közönség előtt ismertették azt a Puskás Tivadarnak szentelt kötetet is, amelynek társszerzője dr. Rajnai Zoltán budapesti mérnök-ezredes, Csáky Ernő, valamint Puskás Attila.