A Színházi Kritikusok Céhe Senkálszky Endre kolozsvári színésznek adományozza idén az életműdíjat, amelyről a tagok titkos szavazással döntenek. A szavazás eredményét szombaton a Múzeumok éjszakáján, a Bajor Gizi Színészmúzeumban hozták nyilvánosságra.
„Senkálszky Endrét Magyarországon kevesebben ismerik, mint illene, s mint amilyen jelentős az életműve. Erdélyi, közelebbről kolozsvári színész, de az egyetemes magyar színjátszás kiemelkedő művésze” – írta a Színházi Kritikusok Céhe közleményében. A 98 éves Senkálszky Endre Európa egyik legidősebb aktív színésze, aki például Tompa Gábor III. Richárd-rendezésében még most is fellép. Nyolcvanegy éve lépett először színpadra, 1939 óta tagja a különböző néven működő kolozsvári magyar teátrumnak, amelynek igazgatója is volt, méghozzá a legnehezebb időkben. Tanított a kolozsvári Magyar Művészeti Intézetben, azaz a Színművészeti Főiskolán. Rendezett is, többek között az 1977-es nyugdíjaztatása után tizennégy darabból álló görög tragédiasorozatot mutatott be.
Senkálszky Endre „számára még evidencia, hogy a színház olyan szent hely, ahova lélekben és testben ünneplőbe öltözötten illik belépni. Végtelenül alázatos, szerény. Munkabírása legendás. Lénye, etikája, pontossága, művészi elmélyültsége generációk sorának volt és ma is példa” – írta a díjazottról Nánay István kritikus. Az életműdíjat a Színházi Kritikusok Céhe által a színházi évad egyik legjelentősebb nyitó eseményeként megrendezendő 32. Színikritikus Díjátadón nyújtják át szeptemberben a Nemzeti Színházban. A gálaműsoron a díjazott személyesen nem lesz jelen, a budapesti eseménnyel egyidejűleg a Kolozsvári Magyar Állami Színházban a tiszteletére rendezett ünnepségen vesz részt. A jelképes díjátadást és a laudációkat a két színház között élő kapcsolással közvetítik.