Kijev, 64 000 néző. Vezette: Pedro Proenca (portugál). Anglia: Hart–Johnson, Lescott, Terry, Cole, Milner (Walcott, 61.), Gerrard, Parker (Henderson, 94.), Young, Rooney, Welbeck (Carroll, 60.). Olaszország: Buffon–Abate (Maggio, 91.), Barzagli, Bonucci, Balzaretti, Montolivo, Pirlo, De Rossi (Nocerino, 80.), Marchisio, Balotelli, Cassano (Diamanti, 78.). Sárga lap: Barzagli (82.), Maggio (94.).
Két óriási ziccerrel rajtolt a találkozó: előbb de Rossi találta el az angol kapufát, majd Johnson hat méterről elsütött gyenge lövését védte bravúrosan Buffon. A folytatásban Roy Hodgson együttese visszahúzódott, és az olaszok átvették a mérkőzés irányítását. Az ellentámadásokra alapozó angolok nagyon jól védekeztek, így ellenfeleik kevés helyzetet alakítottak ki. A szünet után sem sokat változott a játék képe, mivel az olaszok támadtak többet, és Balotelli révén több nagy lehetőséget is kihagytak. Ez idő alatt a védekezésre nagy hangsúlyt fektető angolok elfáradtak, és erejükből a támadásokra nem is futotta.
A ráadás is egy olasz kapufával kezdődött, ám ezenkívül semmi érdekes nem történt a pályán. A hosszabbítás harminc perce alatt az angolok nagyon passzívan futballoztak, az olaszok minden igyekeztük ellenére sem tudták eldönteni a találkozót.
A büntetőpárbajt az olaszok kezdték, és Balotelli értékesítette tizenegyesüket (0–1). Az angoloknál Gerrard nyitotta meg a bált, és a jobb alsó sarokba bombázott (1–1). Kihagyott tizenegyes: Montolivo a jobb kapufa mellé gurította a labdát. Következett Rooney, aki minden erejét belerakta a rúgásba, és a kapu jobb oldalába lőtt (2–1). Ismét a taljánokon volt a sor: Pirlo pimaszul és hidegvérrel a kapu közepébe emelte a labdát (2–2). Egy újabb kihagyott büntető, ezúttal az angolok részéről: Young sietve a felső lécre bombázta a lasztit. A negyedik körben Nocerino nagyon higgadtan talált be a kapuba (2–3), Ashley Cole gyenge lövését pedig könnyedén hárította Buffon. Az utolsó sorozatban Diamanti magabiztosan a jobb alsó sarokba helyezte a labdát (2–4), és Olaszország bejutott a legjobb négy közé. (t)
A góllövőlista
A lengyel–ukrán közös rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság góllövőlistájának állása a negyeddöntők után: l 3 gólos: Dzagojev (orosz), Gomez (német), Mandzukic (horvát), Ronaldo (portugál); l 2 gólos: Bendtner (dán), Fabregas (spanyol), Ibrahimovic (svéd), Jiracek (cseh), Krohn-Dehli (dán), Pilar (cseh), Sevcsenko (ukrán), Szalpingidisz (görög), Torres (spanyol), Xabi Alonso (spanyol); l 1 gólos: Balotelli (olasz), Bender (német), Blaszczykowski (lengyel), Cabaye (francia), Carroll (angol), Cassano (olasz), David Silva (spanyol), Di Natale (olasz), Gekasz (görög), Helder Postiga (portugál), Jelavic (horvát), Karagunisz (görög), Khedira (német), Klose (német), Lahm (német), Larsson (svéd), Lescott (angol), Lewandowski (lengyel), Mellberg (svéd), Menez (francia), Nasri (francia), Navas (spanyol), Pavljucsenko (orosz), Pepe (portugál), Pirlo (olasz), Reus (német), Podolski (német), Rooney (angol), Sirokov (orosz), St. Ledger (ír), Szamarasz (görög), Van der Vaart (holland), Van Persie (holland), Varela (portugál), Walcott (angol), Welbeck (angol); l öngól: Johnson (angol, a svédek ellen).
Az elődöntők mérkőzései: Portugália–Spanyolország (szerdán), Németország–Olaszország (csütörtök).