Az izraeli külügyminisztérium tegnap megerősítette, hogy Kövér László már nem meghívottja a Raoul Wallenberg svéd diplomata születésének 100. évfordulója alkalmából júliusban rendezendő izraeli megemlékezésnek, az izraeli parlament elnöke a meghívás visszavonásáról június 20-i levelében értesítette a magyar házelnököt – közölte tegnap a Hvg.hu az AFP hírügynökségre hivatkozva.
Rivlin levelét a budapesti izraeli nagykövetség csak tegnap, június 25-én küldte el Kövérnek – közölte az Országgyűlés Hivatala.
Reuven Rivlin, az izraeli parlament elnöke a Nyirő-megemlékezésen való részvétel miatt visszavonta Kövér László házelnök Izraelbe szóló meghívását – idézi fel az AFP. Rivlin e döntéséről a francia hírügynökség szerint június 20-án keltezett levelében tájékoztatta Kövér Lászlót. A meghívás visszavonásáról először a Jerusalem Post című lap adott hírt vasárnap.
Rivlint „fölháborította a megdöbbentő hír”, hogy Kövér részt vett a Nyirő József író emlékére tartott rendezvényen. „Ön úgy döntött, hogy részt vesz ezen az eseményen, és nyilvánosan kifejezi szolidaritását azzal a személlyel, akinek pártja a magyar kormányon keresztül együttműködött a német náci gyilkosokkal a zsidó nép kiirtását célzó program megvalósításában” – idézi Rivlin levelét az angol nyelvű izraeli újság. „Bárki, aki részt vesz egy ilyen eseményen, nem lehet jelen egy olyan férfi tiszteletére rendezett eseményen, mint Raul Wallenberg, aki az emberiség fáklyavivője, aki zsidókat mentett, aki jelképe a náci Németország és a kollaboránsok ellen vívott harcnak, amely kollaboránsok egyike mellett Ön kiáll, és akinek hódolattal adózik” – írta a kneszet elnöke.
Erre reagálva Veress László, a magyar házelnök kabinetfőnöke ugyancsak vasárnap az MTI-nek nyilatkozva kijelentette: Kövér László nem kapott arról értesítést a Kneszet elnökétől, hogy visszavonták volna az Izraelbe szóló meghívását. A kabinetfőnök furcsának találta az eljárást, hogy Reuven Rivlin a „sajtón keresztül üzen” magyar kollégájának. Hozzátette, okafogyottnak tartják a levelet, mert a magyar házelnök néhány nappal korábban a szokásos diplomáciai csatornákon keresztül jelezte, hogy szervezési okok miatt nem ő, hanem Áder János képviseli majd Magyarországot a jeruzsálemi rendezvényen.
Válaszlevél Elie Wieselnek
Egy korábbi, Elie Wieselnek írt válaszlevelében Kövér László azt hangsúlyozta: Nyirő József nem volt háborús bűnös, nem volt fasiszta és nem volt antiszemita. A levelet az amerikai Nobel-békedíjas író irodája juttatta el az MTI washingtoni irodájához pénteken. Az Országgyűlés elnöke a magyar származású íróhoz magyarul írt levelében rámutatott: arra a következtetésre, hogy Nyirő nem volt sem háborús bűnös, sem fasiszta, sem antiszemita, az amerikai, angol és szovjet tábornokokból álló Szövetséges Ellenőrző Bizottság jutott 1945-ben és 1947-ben, amikor a korabeli magyar kommunista belügyminiszter kérését két ízben is elutasította, és megtagadta az emigrációban élő író kiadatását. Kövér a június 21-i keltezésű levélben felhívta Wiesel figyelmét, hogy „a magyarországi kommunista propaganda, fenntartva a vádakat, négy évtizeden keresztül próbálta meg kitörölni Nyirőt a köztudatból”, miközben még a Ceauşescu-rendszer is elismert íróként kezelte, mert a hetvenes években nyugdíjtámogatást folyósított özvegyének.
A házelnök egy korabeli budapesti zsidó tudományos és kritikai folyóiratot, a Libanont idézve leszögezte, hogy Nyirő „irodalmi műveiben nem lelhetők fel sem náci eszmék, sem pedig az antiszemitizmus”. „Szeretném remélni, hogy egyetért velem abban, hogy az alkotó emberek alkotásában mindig az alkotás az elsődleges, és a megítélés során nem használható kettős mérce” – írta Kövér László. Megfogalmazása szerint „a székely származású magyar író, Nyirő József nem – bár jelentéktelen, de kétségtelenül tragikusan elhibázott – politikai tevékenysége, hanem irodalmi életműve alapján érdemel tiszteletet”.
Elie Wiesel a Kövér Lászlóhoz június 7-i dátummal intézett levelében lemondott a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjéről – amelyet 2004-ben Mádl Ferenc köztársasági elnöktől vett át –, egyebek között azért, mert az Országgyűlés elnöke is részt vett május 27-én a Székelyudvarhelyen, Nyirő József tiszteletére tartott megemlékezésen.
Áder János tájékozódik
Egyelőre tájékozódik a jeruzsálemi Wallenberg-megemlékezéssel összefüggésben kialakult polémiáról a köztársasági elnök. Áder János tegnapi brüsszeli sajtótájékoztatóján egy kérdésre azt mondta: nem ismeri a részleteket, hiszen az elmúlt héten nem tartózkodott Magyarországon hivatalos elfoglaltságai miatt. „De közben úgy látom, történt itt valami félreértés, legalábbis egy diplomáciai malőr. Hadd értékeljük ezt kellőképpen, ha hazaértünk, és meglátjuk, hogy ebből mi következik” – fogalmazott a köztársasági elnök Brüsszelben.